O tom, že bouře může být užitečná, se v březnu 2018 přesvědčili archeologové ve španělském městě Cádiz. Po jejím skončení našli na pláži Cortadura pozůstatky římského akvaduktu, skrytého pod mořskou erozí. O jeho existenci se sice z historie vědělo, ale nikdo netušil, kde se nalézá.

Jinak to nebylo zase tak velké překvapení. Cádiz (mapa) je jedno z nejstarších evropských měst, možná nejstarší vůbec. Založili ho Féničané kolem roku 1100 před naším letopočtem jako Gadir, což znamenalo pevnost. Jde o poloostrov vybíhající ze skalnatého výběžku v Atlantském oceánu.

Puerta de Tierra ve městě Cádiz

Akvadukt vybudovali géniové své doby

Právě odsud vyplul Kolumbus na výpravy, při nichž objevil Portoriko, Jamajku, Malé Antily. Je tu stále hodně památek, ale na ty ještě dojde, zatím se vrátíme k objevu. Akvadukt je výjimečný tím, že dva ze sedmi fragmentů jsou stále spojené původní maltou, což se vidí jen zřídka.

Díky délce 75 km šlo o největší akvadukt ve starověké Hispánii a pátý největší v římské říši, postavený za proslaveného císaře Claudia v prvním století. Přiváděl vodu z pramenů u hradu Tempul v San José del Valle (mapa). Je považován za jeden ze zázraků starověkého stavitelství.

Jen pár metrů odtud se nalezly zbytky výrazně mladší silnice asi ze šestnáctého století. Tu v roce 1755 zničila tsunami po zemětřesení v Lisabonu, kromě toho zahubila 240 lidí. Vědci se domnívají, že by se pod mořem mohla najít i původní římská cesta, pravděpodobně vedla stejným směrem.

pláž Cortadura ve městě Cádiz

Muzeum ukrývá zajímavou raritu

Místní doufají, že objev pomůže zvýšit turismus, protože Cádiz ve Španělsku má opravdu co nabídnout. Jsou tu jedny z nejkrásnějších pláží v Evropě, s jemným a čistým pískem. Tři – Cortadura, La Caleta a La Victoria – se chlubí prestižní Modrou vlajkou garantující čistotu vody.

pláž La Caleta

Slunce navíc svítí takřka neustále i mimo sezónu, déšť se vyskytuje spíš vzácně. K večeru je ideální čas na návštěvu místních pamětihodností. Jak je obvyklé, nejvíc jich je hlavně ve staré části města. To má trochu maurský vzhled, uzounké dlážděné ulice ústí do malých náměstí.

Plaza San Juan de Dios v Cádizu

Tím hlavním je Plaza San Juan de Dios s městskou radnicí z osmnáctého století. Dominantou je grandiózní katedrála se zlatou kopulí, ta je ze třináctého. V muzeu se najde i rarita, dva původní punské sarkofágy. Koho zajímají „přízemní“ záležitosti jako jídlo, i ten bude jistě spokojen.

katedrála ve městě Cádiz

Cádiz láká na chobotnici i býčí oháňku

V gastronomii převládá duch Andalusie. Specialitami jsou pečené křepelky s listy vinné révy, rabo de toro (pokrm z býčí oháňky), puchero (masový a zeleninový guláš), pavo a la pepitoria (krůtí frikasé), carne con tagarninas (maso se zlatavou zeleninou) a logicky plody moře.

rabo de toro

Konkrétně caballas (makrela v bagetě), fritura de pescado (smažené ryby), chocos con papas (chobotnička s bramborami) či camarones (písečné krevety). Z předkrmů atún encebollado (tuňák s cibulí), escabeche (marinovaná ryba). Nakonec dezert pan de Cádiz z marcipánu a kandovaného ovoce.

pan de Cádiz

Cádiz si oblíbili rovněž filmaři – právě zde „prodali“ Angeliku do otroctví. Točil se tu jeden díl Jamese Bonda, kde představoval Havanu. Vyhlášený je velký bleší trh každou neděli ve starém městě, zájem je obrovský. Pokud jde o dopravu, na nejbližší letiště Jerez de la Frontera to je 35 km.

kostel San Antonio v Cádizu