O dovolené na Azurovém pobřeží (neboli Francouzské riviéře) si turisté – kromě těch s tučným bankovním kontem – mohou nechat akorát zdát. Ceny ubytování ve vyhlášených destinacích jako Cannes, Monako, Saint Tropez či Nice jsou obrovsky předražené, platí se prostě za pozlátko. Existuje však možnost strávit příjemnou a relativně levnou dovolenou i v této prestižní oblasti, a to ve městě Menton. Zde Azurové pobřeží začíná, tomuto úseku se říká Tajná riviéra. Označení se vžilo díky jeho poloze v klínu hor.

V nich je totiž Menton (mapa) docela dobře schovaný. To ale neznamená, že zde nejsou krásné pláže, naopak. Jde navíc o jedno z nejteplejších míst ve Francii s 331 dny slunečního svitu ročně. I proto se tu výjimečně dobře daří různým pestrobarevným květinám, najdeme je úplně všude.

Tajná riviéra

Koupat se zde dá i v říjnu

Díky příznivému klimatu sem v devatenáctém století, kdy v Evropě řádila tuberkulóza, jezdily zástupy nemocných. Výhodné je, že sezóna končí až koncem října, kdy se dá sehnat pokoj v soukromí hodně levně, v dobře vybavených kempech i pod tisícovku na noc.

starý hřbitov v Mentonu

Díky specifickému klimatu se tady skvěle daří citrusům. Místní tvrdí, že jich tu roste 120 druhů. Jsou populární i v jiné než přírodní podobě, vyrábějí se z nich lahodné bonbóny, zmrzlina a další speciality. Bohužel v dost neatraktivních měsících (únoru i březnu) se tu konají unikátní citrusové slavnosti. Témata se každoročně se mění, třeba Alenka v říši divů, Asterix v Citrónové zemi a jiné. Na druhou stranu jde o atraktivní zážitek, který se jinde neuvidí.

Ti, co mají rádi rarity, sem mohou zaletět třeba jen na 24 hodin. Letenka do Nice, odkud je to 45 km, se v tu dobu dá pořídit i za 2000 Kč, když se tedy umí hledat. Obvyklá teplota je 10 °C, kožich lze nechat ve skříni.

citrusový festival v Mentonu

V pevnosti najdete Cocteauovo muzeum

Menton má celkem bouřlivou historii, vládli zde střídavě Francouzi a Italové. To se odrazilo v dialektu místních obyvatel, je jakousi směsící obou. Tato rozpolcenost se projevila i v architektuře. Dominatou je barokní kostel archanděla Michaela, prý nejhezčí na Azurovém pobřeží.

Původně na jeho místě stály dvě svatyně, z nich se dochovala jen zvonice z 15. století. Velká kampanila, umístěná do výšky 53 metrů, byla přidána až v 18. století při celkové rekonstrukci. Populární atrakcí jsou rovněž zahrady – Jardin Serre de la Madone, exotická botanická Jardin Maria Serena, Fontana Rosa a další, kde lze najít krásu a klid.

zahrady v Mentonu

Historická část města leží v mírně kopcovitém terénu s barevnými domy a úzkými uličkami, hodně rušná je pěší zóna Rue Saint Michal. V přístavu se nachází Le Bastion, pevnost ze sedmnáctého století, kterou si slavný režisér a umělec Jean Cocteau vybral pro své muzeum.

Le Bastion ve městě Menton

Menton si částečně přivlastnili Rusové

Kdysi se Menton stal i oblíbeným cílem ruské šlechty. Zřejmě díky ní tu je pravoslavný kostel, svým vzhledem a honosností upoutá bývalá knížecí rezidence z roku 1909 – Palais de l’Europe. Ženy zcela jistě neopomenou navštívit krytou tržnici z roku 1898.

Palais de l’Europe ve městě Menton

Pokud jde o pláže, táhnou se podél celé kolonády. Za nejkrásnější je považována des Sablettes, měří asi 350 metrů a kromě vykoupání nabízí i úchvatný pohled na hory a město nad ní. Ani další ovšem nejsou k „zahození“ a mimo sezónu, kdy je ale stále krásně, jsou poloprázdné…