Sicílie je jedním z dovolenkových hitů už několik let a zájem o ni stále stoupá. Strach z mafie zmizel, ostatně i za její éry byli turisté nedotknutelní. Restauratéři i hoteliéři platili ze zisku výpalné, takže klidné a bezpečné prostředí bylo současně v zájmu mafie. Stále je tu dost – pro našince neobjevených – měst, kam mohou zajet na výlet, případně, pokud se jim tam zalíbí, se příště vrátit na delší dobu. Jedním z nich je Cefalú, leží asi 70 km od Palerma.

První zmínka o něm je z roku 396 př. n. l. Bylo však nejspíš starými Řeky založeno daleko dříve. Původně se jmenovalo Kefalí, podle zcela nepřehlédnutelného skalního výběžku vyčnívajícího do moře. Za římské říše prosperovalo až nevídaně, bohužel v roce 858 podlehlo nájezdu Arabů. Ty od desátého století vystřídali Normané.

Cefalú

La Rocca ukrývá zbytky chrámu

Jim město Cefalú (mapa) vděčí za svůj nejproslulejší svatostánek, katedrálu na náměstí Piazza del Duomo. Byla ale dokončena až v roce 1240, asi po sto letech od založení. Za unikátní se považuje dřevěný strop a mozaiková výzdoba v apsidě. Na rozdíl od mnoha církevních budov nebyla téměř vůbec přestavována.

interiér katedrály v Cefalú

Ještě starší je ovšem chrám římské bohyně lovu Diany z devátého století (z něj bohužel moc nezůstalo) na zmíněné skále La Rocca, obklopené obrannými hradbami. Cefalú mělo i přes malou rozlohu (66,2 km²) a počet obyvatel (asi 14 000) výhodnou strategickou pozici.

La Rocca v Cefalú

Dnes je z tohoto místa krásný výhled, cesta vede pěšky z centra. Sice do kopce, ale asi jen 700 metrů. Příznivci památek mohou obejít další kostely či zajít do muzea Mandralisca. Vystavuje sbírky řecko-římských vykopávek, ale i umělecká díla až do pozdního středověku.

megalitické stěny v Cefalú

Na pláž v Cefalú vyrazte co nejdřív

Pobřeží Cefalú má tvar půlměsíce vykrojeného v moři. Lemují ho nádherné pláže s jemným pískem. Jsou však úzké a tím pádem brzy plné. Kdo chce najít volné místo, musí si přivstat. Odměna za to ale stojí – z jedné strany pohled na azurové moře, z druhé na panorama starobylého města.

pláž v Cefalú

Hodně sem jezdí hlavně o víkendech místní z Palerma. Pokud není velký provoz, stihnou to i pod hodinu. Co se týče ubytování, převažují domy předělané na penziony a apartmány různých úrovní. Dají se sehnat za cenu i kolem 35 eur za noc, pokud není člověk moc náročný.

Vznikl pramen díky nešťastnici?

Na své si přijdou taktéž „sběratelé zážitků“ prohlídkou netradiční zachovalé středověké prádelny na řece Cefalino. Před vchodem pamětní deska z roku 1655 hlásá: Tudy protéká Cefalino, zdravější než všechny ostatní řeky, čistší než stříbro, chladnější než sníh.

Prádelna funguje tak, že voda, která dál protéká do moře, naplňuje její nádrže. Pověst praví, že pramen vznikl ze slz zarmoucené nymfy. Ta zde omylem zabila svého milence. V každém případě stojí za to se do Cefalú vypravit. Těžko se najde jedinec, jenž by odjížděl zklamán…

katedrála ve městě Cefalú