Kanárské ostrovy neboli Kanáry donedávna tvořilo sedm hlavních a několik menších ostrovů. Nyní je hlavních ostrovů osm, přibyla totiž La Graciosa. Ta měří pouhých 8 km na délku a 4 km na šířku, žije zde cca 700 obyvatel. Asfaltové cesty byste tady hledali marně, celý ostrov je totiž součástí přírodního parku Chinijo Archipelago.

O zařazení mezi hlavní Kanárské ostrovy se zasadila politická strana Partido Popular, která tudíž oprávněně slaví úspěch. La Graciosa (mapa) má však částečně zůstat pod správou sousedního Lanzarote, i když celou řadu kompetencí převzali obyvatelé ostrova. Ti se zároveň obávají nadměrného přílivu turistů, kterých sem dosud jezdilo přibližně 25 000 za rok, což se dalo bez větších problémů ustát.

pláž La Francesa

Na ostrově La Graciosa je vám řidičák k ničemu

Součástí ostrova jsou pouze dvě městečka – Casas de Pedro Barba a Caleta del Sebo s přístavem a několika restauracemi. Podobně jako sousední Lanzarote, od kterého je oddělena přibližně kilometrovým kanálem, je La Graciosa tvořena sopečnou krajinou.

ostrov La Graciosa

Kvůli malému osídlení je však považována za skutečný ráj s průzračným mořem a nádhernými plážemi. Nejznámější je Playa de la Cocina na jihozápadě. Jen tak mimochodem – La Graciosa znamená v překladu „půvabná“. A rozhodně se nejedná o náhodu…

Playa de la Cocina

Tyčí se tady několik izolovaných hor, nejvyšší je Agujas Grandes (266 m). Jelikož na ostrově nejsou žádné silnice, hlavním dopravním prostředkem je kolo. Motorová vozidla jsou zde zakázána, s výjimkou několika licencovaných vozidel pro zvláštní účely. A jak se sem lze dostat? Z malé rybářské vesnice Orzola (mapa), tedy nejseverněji položeného obydleného místa na ostrově Lanzarote, vyplouvá několikrát denně na ostrov La Graciosa loď. Cesta trvá něco málo přes půl hodiny…

Caleta del Sebo