Potrpíte si na velmi chutné a přitom esteticky vypadající jídlo? A zároveň na hezké prostředí a profesionální personál? V tom případě by vás mohla zaujmout Osteria Francescana v italském městě Modena. Pyšní se totiž žhavým titulem Nejlepší restaurace světa za rok 2018!

Získala ho v rámci udílení cen World’s 50 Best Restaurant Awards, které se konalo ve španělském Bilbau. O celkovém pořadí soutěže, za níž stojí společnost William Reed Business Media, rozhodla odborná porota čítající více než tisíc členů. Mezi nimi byli šéfkuchaři, kritici a další odborníci z celého světa. Na druhém místě skončila španělská restaurace El Celler de Can Roca (mapa) a na třetím Mirazur (mapa) z francouzského Mentonu. Loňský vítěz Eleven Madison Park (mapa) z New Yorku skončil čtvrtý. Ostatně – více o minulém ročníku se dozvíte ZDE.

Osteria Francescana

Zvítězí Osteria Francescana i příští rok?

O tom, že má Osteria Francescana opravdu vysokou úroveň, svědčí rovněž skutečnost, že její šéfkuchař Massimo Bottura převzal toto ocenění za poslední tři roky již podruhé. „Je neuvěřitelná senzace dosáhnout takového bodu. A víte, co si myslím? V posledních letech jsme společně dosáhli něčeho výjimečného,“ prohlásil Bottura, který v roce 2016 založil neziskovou organizaci Food for Soul, bojující proti plýtvání potravinami ve světě.

Osteria Francescana (mapa), jež se nalézá pouhých pět minut chůze od proslulé katedrály v Modeně, propojuje tradiční kuchyni se současnou. Můžete si pochutnat na deseti nebo dvanáctichodovém degustačním menu a kvalitním víně. A to za „pouhých“ 390 až 450 eur, tedy cca 10 000 až 11 700 Kč. Anebo si lze sestavit libovolné menu na základě jídelního lístku (à la carte menu). Předkrm vyjde minimálně na 70 eur (cca 1820 Kč), hlavní jídlo na 90 eur (cca 2340 Kč). A na závěr si můžete zakoupit Botturovu druhou knihu nazvanou Bread is Gold: Extraordinary Meals with Ordinary Ingredients (Chléb je zlato: Mimořádné jídlo s obyčejnými přísadami).

Osteria Francescana

Oblek klidně nechte doma

Ovšem pozor – v neděli a v pondělí je zavřeno. Rezervaci lze provést pouze prostřednictvím oficiálních webových stránek restaurace Osteria Francescana. Úspěšně ji dokončíte jedině v případě, že zadáte číslo vaší kreditní karty. Rezervaci lze bezplatně zrušit nejpozději tři pracovní dny před vaší plánovanou návštěvou restaurace. V opačném případě vám bude účtován storno poplatek ve výši 250 eur na osobu! Možná vás překvapí informace, že vedení restaurace Osteria Francescana netrvá na žádném dress codu, tudíž tam můžete přijít i v džínách nebo v krátkých kalhotách. Řadíte-li se mezi alergiky, vegetariány či dietáře, uveďte tuto skutečnost v rezervaci a management vám ochotně vyjde vstříc.

Osteria Francescana