I když je turecké jezero Van unikát, není moc navštěvované, leží daleko od přímořských letovisek. Na druhou stranu se poblíž nalézá letiště. Z Ankary to sem trvá necelé dvě hodiny. Dá se letět i z Antalye, ale tam už je to komplikovanější.

Míří sem hlavně příznivci nevysvětlitelných záhad a v posledních letech i nadšenci do archeologie. Zejména poté, co potápěči objevili pod vodou starobylou stavbu. Jezero Van, jehož součástí je i ostrůvek Akdamar s kostelem a katedrálou, leží v kotlině na Arménské náhorní plošině ve východním Turecku. Je slané, bezodtokové, podobně jako Mrtvé moře.

arménský kostel na ostrově Akdamar na jezeře Van

Příšera vyděsila také vládu

Kdysi totiž jezero Van (mapa) uzavřely proudy lávy ze sopek Nemrut a Süphan na severním a západním břehu. Voda má neobvyklý obsah minerálních látek a je extrémně zásaditá. Místní tvrdí, že v ní lze vyprat cokoli, i sebevíc špinavého, bez použití saponátů a bude to zářit čistotou.

Hladina stále stoupá (za 100 let asi o 3,5 metru). To vedlo k mýtu, že jev není důsledkem toho, že voda nemá kam odtékat. Za vším je údajně prehistorická příšera, která zde žije. Tu na vlastní oči zahlédli hodnověrní svědci, včetně guvernéra a člena parlamentu provincie, pod kterou jezero Van spadá!

Není divu, že samotná turecká vláda sestavila tým badatelů z různých oborů a vyslala ho pátrat po záhadném netvorovi. Měl by být 7 až 9 metrů dlouhý, s trojúhelníkovými výběžky na hřbetě. Existuje i náhodně natočený záznam z 12. června 1997, který byl důkladně zkoumán.

starý hrad u jezera Van

Nečekaný nález potěšil historiky

Po rozboru na počítačích záhadologové došli k závěru, že určitě nejde o falzum. Na snímku je prý opravdu natočen dravý ještěr, zřejmě z rodu plesiosaurů. Ten ale podle všech předpokladů vyhynul před 66 miliony let! I proto se odborníci k této teorii stavějí hodně skepticky.

Na druhou stranu to sem láká turisty. Zvlášť proto, že tato zvířata přes strašidelný vzhled prý nebyla lidem nebezpečná. I z toho důvodu na jezeře desetiletí nerušeně funguje trajekt, díky kterému je možné železniční spojení s Iránem. Ovšem tam se turisté obvykle raději nevydávají.

Jinak jezero Van leží dost vysoko, v nadmořské výšce 1719 metrů, má výraznou modrou barvu. I když nestvůra, kterou marně hledá už tolik generací, zřejmě neexistuje, objevila se náhodně ve výkopu úplně jiná a skutečná rarita – tři tisíce let staré město s pevností a hradem.

město na dně jezera Van v Turecku

Jezero Van svádí k celodennímu výletu

Podle výzkumu univerzity Van Yüzüncü Yıl bylo součástí civilizace Urartu z doby železné. Stěny vysoké až 13 metrů vypovídají o tom, že musela být velmi vyspělá. Podle názoru odborníků zabírala v době prosperity značnou část Blízkého východu, kolem 200 000 čtverečních kilometrů.

Díky složení vody jsou ruiny velmi zachovalé a zřejmě nevydaly všechna tajemství. Asi šlo o hlavní město království Tushpa (jeho zbytky nalezneme i na pevnině), první zmínky pocházejí z doby 13 000 let př. n. l. Prosperita ale přišla až o pár set let později, odhadem od 9. do 6. století před Kristem.

Ztracené město se nachází pár set metrů pod hladinou, ta dosahuje maximální hloubky 457 m. I proto bylo nalezeno až po tak dlouhé době. Pochopitelně přivábilo turisty, ti mohou objevovat z lodi nejen jezero Van, ale i překrásné okolí. A když se výlet dobře naplánuje, stihne se za den…

hroby na slavném hřbitově Ahlat u jezera Van