Sicílie je největší italský ostrov a zároveň největší ostrov ve Středozemním moři. Vzhledem k tomu, že se zde nachází spousta pláží a také světově proslulých míst, není ani trochu od věci se sem vydat na dovolenou. Jinými slovy – každý cestovatel by se měl na Sicílii vypravit alespoň jednou za život! Ideální variantou je ubytování v lepším hotelu s bazénem a pláží, odkud lze podnikat půldenní nebo celodenní výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí. Vaší základnou se může stát například Baia di Mollarella, malebná zátoka v jižní části ostrova.
Prostorná písčitá pláž s pozvolným vstupem do moře je ideální pro všechny věkové kategorie. Kromě organizovaných zón s lehátky a slunečníky je tu i několik takových, kde si lze roztáhnout deku nebo ručník přímo na zemi.
Hotel Baia D’Oro nadchne pláží i kuchyní
Přibližně v polovině zátoky stojí velký plážový bar, který je v sezóně – hlavně o víkendu – otevřen až do časných ranních hodin, tudíž si tu na své přijdou i milovníci nočního života. Toužíte-li po lehce adrenalinovém zážitku, můžete vystoupat na skálu na konci pláže. Fyzicky zdatní jedinci to zvládnou i naboso, nahoře se pokochají nádherným výhledem na zátoku Mollarella (mapa) i na sousední pláž Miramare.
A co je hlavní – vaším útočištěm bude čtyřhvězdičkový hotel Baia D’Oro. Jeho klienti mají k dispozici vlastní část pláže s lehátky a slunečníky zdarma, je tu však i VIP zóna za poplatek. Hotel nabízí režim all inclusive se snídaní, obědem a večeří formou bufetu. Mimochodem – italská kuchyně je proslulá, výjimkou nejsou ani zdejší pokrmy… Neomezené množství nealkoholických a alkoholických nápojů, včetně italských likérů limoncello a amaro, si lze v rámci tohoto režimu objednávat v baru u bazénu nebo v lobby baru až do 22 hodin. Poté jsou veškeré nápoje k mání za poplatek. Co se bazénu týče – ten má oddělenou část pro děti a nechybí ani skluzavka. Hosté mají na výběr ze tří typů pokojů, některé mají balkon. V areálu hotelu Baia D’Oro se během dne i večera pohybuje animační tým, který se stará o to, aby se nikdo nenudil…
Nejbližším městem je Licata, vzdálená přibližně 6 kilometrů. Není příliš rozlehlá, tudíž zde najdete především pohodu a klid. A samozřejmě několik kaváren, restaurací, barů a obchodů. V centru stojí pár zajímavých historických staveb, převážně kostelů, za zmínku stojí i radnice. Nezapomeňte se projít do přístavu, založeného již ve 12. století. V jeho blízkosti stojí nákupní centrum, v němž seženete cokoliv od potravin přes oblečení až po elektroniku. Z Baia D’Oro jezdí do Licaty (mapa) dvakrát denně hotelový autobus, a to za 5 eur. Jednou týdně se navíc koná tříhodinový večerní výlet nazvaný Licata by night. Jak asi tušíte, Licata není hlavním důvodem, proč vyrazit na Sicílii. A které to tedy jsou?
Údolí chrámů leží nedaleko bílého útesu
Mnohem úchvatnější podívanou slibuje Valle dei Templi (Údolí chrámů) u města Agrigento. Zatímco Licata leží od zátoky Mollarella směrem na východ, rozlehlá archeologická lokalita se rozprostírá 40 km na severozápad. Cesta autem nebo autobusem sice zabere 35 minut, ale rozhodně nebudete litovat. Stanete totiž na místě, kde se nacházel Akragas, údajně nejkrásnější ze všech antických měst, která kdy existovala. Dnes tu stojí několik řeckých chrámů i zbytky staveb z helénistického a římského období. Téměř dokonale zachován zůstal chrám Svornosti (Tempio della Concordia) z roku 430 před Kristem, zrekonstruovaný v polovině 18. století. Údolí chrámů (mapa) je paradoxně z velké části situováno na svahu skalnatého hřbetu, jenž sloužil jako hradba starověkého města a zároveň umožňoval, aby stavby byly vidět jako silueta na obzoru.
Během dvaceti minut jízdy autem z Agrigenta směrem na západ dorazíte k útesu Scala dei Turchi (Schodiště Turků), připomínajícímu lokality typické pro polární oblasti. Tento zářivě bílý přírodní útvar (mapa) u obce Realmonte tvoří marl, tedy směs jílu a karbonátů. A jak přišel útes obklopující písčité pláže ke svému názvu? Plní totiž funkci – byť nepravidelného – schodiště, útočiště zde dříve hledali turečtí piráti. V současnosti se jedná o turistickou atrakci, u nás nepříliš známou. Příznivci komisaře Montalbana, hlavního hrdiny detektivních novel italského spisovatele Andrey Camilleriho, ovšem vědí své…
Během jednoho dne stihnete Syrakusy i Noto
Máte rádi historická města? Pak jistě víte, že se na Sicílii, konkrétně na východním pobřeží, nalézají Syrakusy (mapa). Ty kdysi proslavila Archimedova věta: „Neruš mé kruhy!“ Slavný matematik a fyzik ji vyslovil ve chvíli, kdy římský voják – po dobytí města – vstoupil na náčrt jeho vzorce. A následně věhlasného učence probodnul, čímž velmi rozzlobil Marcelluse, velitele obléhajících vojsk. Ten totiž nařídil, aby Archimedovi nikdo neubližoval…
Co můžete v Syrakusách obdivovat v současnosti? Starobylou architekturu, ruiny Apollonova chrámu s dórskými sloupy, jeskyni Dionýsovo ucho, řecké divadlo s velkolepými tribunami či ostrov Ortygia se skvostnou katedrálou. Samozřejmě nechybějí stylové kavárny, restaurace a obchody nejen se suvenýry. V Syrakusách se lze ubytovat, anebo sem můžete zavítat v rámci jednodenního výletu. Budete-li bydlet v hotelu Baia D’Oro, stačí si na recepci pronajmout auto…
Cestou stihnete návštěvu dalšího atraktivního města. Jmenuje se Noto (mapa), nachází se pouhých 32 km od Syrakus a ze všech sicilských měst působí nejjednotnějším dojmem. Už od první chvíle oslní drtivou většinu návštěvníků svojí architekturou pocházející převážně ze 17. a 18. století. Ze stavebních materiálů mistři upřednostnili měkký tufový kámen, jenž městu za slunečného počasí dodává typický medový odstín.
Nejvýraznější je monumentální katedrála San Nicolò di Mira na náměstí Municipio. Papež Benedikt XVI. jí dokonce propůjčil čestný titul „basilica minor“ (menší bazilika). Vaší pozornosti rozhodně neunikne ani majestátní vstupní brána Porta Ferdinandea (neboli Porta Reale) z roku 1841. Skvostný je i palác Ducezio, který slouží jako radnice. Působivou fasádou a impozantním třístupňovým schodištěm vás ohromí kostel sv. Františka z Assisi z první poloviny 18. století. Společně s přilehlým klášterem, před nímž stojí mramorová socha z roku 1787, se řadí mezi nejpůsobivější sakrální stavby ve městě. Velmi fotogenické je i neoklasicistní divadlo na náměstí XVI Maggio.
Sicílie se pyšní také nejvyšší aktivní sopkou
A která další místa lze poznat během dovolené na Sicílii? Například město Cefalú s úchvatnou katedrálou či hlavní město Palermo. Lákadlem jsou nákupy ve městě Catania, v jehož blízkosti se nalézá mezinárodní letiště, dále městečko Taormina (mapa) s nejkrásnějším přírodním divadlem na světě. Na většinu míst se pořádají výlety z hotelu Baia D’Oro, stačí se informovat u delegáta. Další možností, jak se na Sicílii zabavit, je celodenní lodní výlet. Vášniví fotografové ocení návštěvu městeček Ragusa a Modica, lovci rekordů si nenechají ujít Etnu (mapa), nejvyšší aktivní vulkán v Evropě. Ano, i ten najdete právě a pouze na ostrově Sicílie…
Foto – Richard Sacher