Costa Brava či Costa del Sol, tedy španělská letoviska u Středozemního moře, praskají ve švech. Najít na zdejších plážích volné místo k „zaparkování“ je dopoledne už téměř nemožné. I proto se hodně turistů vydává dál po pobřeží, do provincie Almería, která láká nejen na koupání, ale i na procházky krásnou krajinou. Včetně přírodního parku Cabo de Gata – Níjar s rozlohou 26 000 hektarů.

Cabo de Gata

Cesta k němu vede pohořím Sierra Nevada, nehostinností tak trochu připomíná měsíční krajinu. Tím lákala režiséry – točili tady slavný kasovní trhák Lawrence z Arábie i řadu westernů. V okolí je rovněž spousta zajímavých vesniček či městeček, třeba Sorbas (mapa), proslulé výrobou keramiky.

Sierra Nevada

V laguně spatříte tisíce plameňáků

Mnohé vesnice jsou díky nepřístupným přírodním podmínkám izolované, vymoženosti civilizace se do nich nedostaly. Například v Los Molinos del Río Aguas není zavedena elektřina ani vodovod. Energii obstará slunce, voda se bere z křišťálově čisté řeky. Poblíž jsou tajemné jeskyně. Ty rozhodně stojí za propátrání.

Los Molinos del Río Aguas

Níjar se zase chlubí krásným kostelem z patnáctého století. Laguna Salinas de Cabo de Gata (mapa) u městečka San Miguel tím, že tam každoročně přilétají tisíce plameňáků.

Las Salinas

Kromě fotogenického majáku Faro de Cabo de Gata (mapa) upoutá nedaleká strážní věž Torre Vigía Vela Blanca s nezapomenutelným výhledem.

maják v Cabo de Gata

Modrá vlajka je v provincii Almería jako doma

Rodalquilar (mapa) má botanickou zahradu s tisíci exempláři. Ubytování – od standardního po luxusní –  nabízejí hlavně menší hotely a penziony, území je chráněnou přírodní oblastí. Pokud jde o pláže, o jejich kráse svědčí i to, že se na nich natáčel film Indiana Jones a poslední křížová výprava.

Playazo Rodalquilar beach

Díky krajině, jež si v provincii Almería zachovala původní ráz, mohou být i poněkud skryté. Pro příznivce vodních sportů a potápění se výtečně hodí vesnička Agua Amarga (mapa).

Agua Amarga v provincii Almería

I když se dvě pláže honosí prestižní Modrou vlajkou, Mojácar a Playa Descargador, mraky turistů na nich – až na výjimky – nenajdeme. Druhá jmenovaná je pravým místem pro odpočinek a klid. Je tu i malý plážový bar, kde se dá dost levně občerstvit. Na jejím konci, kde se řeka Río Aguas setkává s mořem, se nachází laguna s bujnou vegetací. Roste zde řada exotických rostlin či stromů.

Playa Descargador

Místní jídla chutnají téměř každému

Mojácar je nejlepší navštívit v červnu, kdy se tu konají tradiční jezdecké akce v rámci ročních oslav Moros y Cristianos. Pláž je jinak dlouhá, dost široká, pokrytá světle šedým, velmi čistým pískem. Místy mírně hrubým, pak zase jemným, stačí si vybrat podle preferencí.

Mojacar Playa

Klidná a méně navštěvovaná je také Playa Piedra de Villazar, třetí, která má být oceněna Modrou vlajkou. Pravým opakem je Playa del Cantal, často plná mladých lidí. Ti zde poslouchají svou oblíbenou hudbu a občas si odskočí do moře se osvěžit. Nebo taky do kiosku…

Playa Piedra de Villazar

Pokud jde o jídlo v provincii Almería, podél pobřeží je dost restaurací. Vyhlášená je Neptuno (mapa), nabízí chutně upravené ryby a pochopitelně paellu, pikantní „rizoto“ z mořských plodů. Nikdy nikde nescházejí oblíbené jednohubky tapas, často jsou zdarma jako pozornost podniku ke sklence vína…

Playa del Monsul