Rádi cestujete a současně máte v oblibě elektronické cigarety? V tom případě byste měli vědět, že v některých zemích je jejich užívání omezeno, nebo dokonce striktně zakázáno! Někde vám hrozí tučná pokuta, jinde vězení. A nejedná se přitom pouze o Thajsko či Filipíny!

Například podle Evropské unie jsou elektronické cigarety nebezpečné a mohou chuť kuřáka podněcovat prostřednictvím ovocných příchutí. Dočkáme se v budoucnu celoplošného zákazu jejich užívání?

V Česku jsou na stejné úrovni jako klasické cigarety

Možná netušíte, že Česká republika se stala po Číně, Izraeli, Austrálii a Turecku pátou zemí na světě, kde se elektronické cigarety začaly distribuovat. Ovšem 1. března 2017 nabylo účinnosti konečné znění vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 37/2017 Sb. „o elektronických cigaretách, náhradních náplních do nich a bylinných výrobcích určených ke kouření“. Jinými slovy se jednalo o zákonné omezení nabídky e-cigaret a náplní. Dotklo se to zejména prodejců…

elektronické cigarety

Od 27. května 2017 jsou elektronické cigarety, respektive jejich užívání (tzv. vaping), zakázány na nástupišti, v přístřešku a čekárně veřejné dopravy. Pokud nástupiště není jasně určené, jedná se o prostor 5 metrů široký a 30 m dlouhý před cedulí a 5 m za cedulí. Dále platí zákaz ve zdravotnickém zařízení a v prostorech souvisejících s jeho provozem. S výjimkou stavebně odděleného prostoru vyhrazeného ke kouření v uzavřeném psychiatrickém oddělení nebo v jiném zařízení pro léčbu závislostí. Kouřit nelze ani v prostoru dětského hřiště a sportoviště určeného převážně pro osoby mladší 18 let.

Zpráva WHO hovoří zcela nekompromisně

Zákaz platí také ve vnitřním prostoru všech typů sportovišť, ve vnitřním zábavním prostoru, jako je kino, divadlo, výstavní a koncertní síň a sportovní hala. Dále v jiném vnitřním prostoru po dobu pořádání kulturní a taneční akce, ve škole a školském zařízení, v zařízeních pro děti. Ve veřejnosti volně přístupném vnitřním prostoru, s výjimkou stavebně odděleného prostoru vyhrazeného ke kouření. Na mezinárodním letišti, s výjimkou stavebně odděleného prostoru vyhrazeného ke kouření, v dopravním prostředku veřejné dopravy.

A důvod? Mnozí kuřáci se domnívají, že vdechování páry namísto kouře z klasických cigaret představuje menší riziko vzniku rakoviny. Jenomže Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2014 vydala nekompromisní zprávu. Ta poukazuje na neexistující důkazy, že by elektronické cigarety skutečně pomáhaly kuřákům kouření omezit nebo s ním zcela přestat.

V Dubaji vám elektronické cigarety zabaví už na letišti

Jaká je situace ve světě? Nejednoznačnost ohledně e-cigaret způsobila, že lidé ze zemí, kde jsou povolené, často přijedou do země, kde platí přísný zákaz jejich používání, aniž by o tom věděli. Zákaz kouření e-cigaret platí například v australském Queenslandu, Argentině, Bahrajnu, Brazílii, Indonésii (neplatí pro turistické oblasti), Panamě, Singapuru, Taiwanu, Tádžikistánu, Saúdské Arábii či Venezuele. Spojené arabské emiráty (SAE) zakazují dovoz e-cigaret do země a zabavují je každému přímo na letišti! V Turecku se elektronické cigarety nesmějí prodávat (přesto je lze občas sehnat v turistických zónách). Jejich kouření je zakázáno ve vnitřních prostorech a ve veřejné dopravě.

Vaping, ale i dovoz a prodej e-cigaret je zakázán rovněž v turisticky populárním Thajsku. Trest za použití či prodej e-cigaret se zde pohybuje od jejich zabavení až po 10leté vězení. Mnoho návštěvníků této asijské země však o zákonu nemá ani ponětí…

elektronické cigarety

K zákazu se přidal Libanon, Kambodža i Vietnam

Na Filipínách mohou lidé za kouření e-cigaret na veřejných prostranstvích strávit ve vězení až čtyři měsíce. V Indii byla restrikce nejdříve vydána jen v některých částech, v současnosti platí úplný zákaz. V Hongkongu pořídíte e-liquid legálně pouze s nulovým obsahem nikotinu. Elektronické cigarety nedávno zakázal také Libanon, ale i Kambodža a Vietnam. Nejrůznější omezení platí v Maďarsku, Francii, Belgii, Lucembursku, Rakousku, Chorvatsku, Polsku, Íránu, Norsku, Švýcarsku, Mexiku, Japonsku, Malajsii, Kolumbii či na Novém Zélandu. Zákony v jednotlivých destinacích se však často mění, proto je záhodno se aktuálně informovat…