Toužíte prožít dovolenou v Itálii, ale nehodláte se mačkat v přeplněných oblastech na severu? Vydejte se na jih – do Kalábrie! Konkrétně do letoviska Briatico, které nabízí klid, krásné a čisté písčité pláže, pohodové hotely a samozřejmě skvělou gastronomii. A když se náhodou začnete nudit, můžete vyrazit na výlet do nádherného okolí.

Briatico (mapa) leží na pobřeží Tyrhénského moře, od letiště v Lamezia Terme je vzdáleno cca 45 km. Původně se jednalo o malou rybářskou osadu, jejíž historie sahá až do 12. století. V uplynulých letech se proměnila v sympatické letovisko s restauracemi, bary a obchůdky. Jednou z pobřežních dominant je zřícenina staré věže, vedle ní se nachází malý přístav.

letovisko Briatico

Které místo si pochvalují senioři?

Ubytovat se lze například v hotelech Dolomiti Sul Mare a Baia Della Rocchetta, oba nabízejí praktický režim all inclusive. Nalézají se několik set metrů od sebe, zhruba tři kilometry od centra letoviska Briatico, kam se dopravíte například taxíkem. Dolomity Sul Mare (na úvodním snímku) je ideální pro rodiny s dětmi, v půvabném zeleném areálu jsou rozmístěny budovy s pokoji. Předností rezortu je velké dětské hřiště, prostorný bazén s oddělenou částí pro děti a také útulné a vkusné posezení uvnitř a vně přilehlého baru. Specifikem je, že během plavání v kalábrijských hotelových bazénech musíte mít na hlavě koupací čepici. Jestliže ji zapomenete doma, lze ji zakoupit na místě za dvě až tři eura…

hotel Baia Della Rocchetta

Komplex Baia Della Rocchetta si oblíbili zejména senioři. Program all inclusive je tu mnohem bohatší, navíc si lze vybrat mezi zrekonstruovanými pokoji v hlavní budově a jednoduchými pokoji v bungalovech. Pláže obou hotelů jsou atraktivní, lehátka a slunečníky se na sebe „nelepí“ jako v některých jiných destinacích. A co je důležité – v Kalábrii nejsou žádné průmyslové zóny, oblaka smogu tady tudíž neznají.

Briatico

Briatico doslova svádí k výletům

A kam lze z letoviska Briatico vyrazit na výlet? Vydáte-li se podél pobřeží směrem na západ, narazíte na letovisko Zambrone s menšími i většími plážemi. O několik kilometrů dál se rozprostírá vesnička Parghelia se starobylou atmosférou a nádhernými písčitými plážemi s pozvolným vstupem do moře. Když popojedete další tři kilometry, rozhodně neminete skvostné město Tropea.

Tropea

Je vybudováno na skále, pod níž se rozprostírá čtyři kilometry dlouhá pláž. Velmi fotogenickým místem je zdejší kostel na skalnatém útesu, jmenuje se Santuario di Santa Maria dell’Isola. V historickém centru města Tropea lze obdivovat středověké kostely, majestátní vily i měšťanské domy. Není divu, že tady mezinárodní vokální skupina Il Divo natočila videoklip k písni Mama.

cibule cipolla rossa di Tropea

Každopádně tady nezapomeňte ochutnat proslulý ovčí sýr a také sladkou červenou cibuli. Výtečný je pikantní salám z vepřového masa i bylinkový likér Vecchio Amaro del Capo. Nezamlouvá se vám ani jedno? V tom případě zřejmě „roztajete“ při pohledu na vynikající italskou zmrzlinu!

italská zmrzlina

Přibližně 13 km odsud leží letovisko Capo Vaticano. Charakterizují ho specifické majáky, rostou tu olivové i borovicové háje. O atraktivní a přinejmenším poloprázdné pláže není nouze ani v těchto končinách. A pokud budete mít chuť, navštivte 76 km vzdálené město Scilla (mapa). Můžete se těšit na velkolepé výhledy, pěkné pláže a čisté moře s potápěčskými revíry. Hlavní dominantou je skála s hradem Ruffo…

město Scilla

Z hradu Murat dohlédnete až na Stromboli

Rozhodnete-li se z letoviska Briatico vydat naopak směrem na východ, taktéž neprohloupíte. Po dvaceti minutách jízdy se před vámi objeví historické město Pizzo s hezkou pláží a hradem Murat (mapa). V něm byl vězněn a popraven Giocchino Murat, švagr Napoleona. Terasa skýtá jedinečný výhled na záliv Sant’Eufemia a na ostrov Stromboli se stejnojmennou sopkou. Její pravidelné erupce lze pozorovat v rámci lodního výletu, stačí se zeptat českého delegáta na hotelu…

hrad Murat

Centrum města Pizzo je jako stvořené pro kratší procházku. Narazíte na řadu zajímavých památek (např. na kostely, městskou fontánu či starobylé domy), dále na obchůdky se suvenýry, restaurace a kavárny. V nich si neváhejte objednat proslulé tartufo. Nejedná se však o lanýže, ale o typickou zmrzlinu, pocházející právě z Pizza. Vybrat si můžete z několika druhů, hitem je pistáciové tartufo.

město Pizzo

Máte-li smysl pro krásu a duchovno, sedněte do auta a popojeďte další dva kilometry. Návštěva kostela Piedigrotta (mapa) je zážitkem, na který budete dlouho vzpomínat. Tento katolický svatostánek ze 17. století je vyhlouben do skály, spatříte v něm řadu soch z tufového kamene. Přímo před vchodem do atypické budovy leží pláž, na níž se pak lze vykoupat…

kostel Piedigrotta

Foto – Richard Sacher