Na ostrově Sicílie je spousta míst, která lákají cestovatele z celého světa. K těm nejznámějším patří historické město Syrakusy, sopka Etna, hlavní město Palermo či Údolí chrámů, tedy největší archeologická lokalita na světě. Přírodním unikátem, o němž se tolik neví, je bílý útes Scala dei Turchi neboli Schodiště Turků.

Nalézá se na jihozápadě ostrova, konkrétně 20 minut jízdy z města Agrigento, na jehož jižním okraji se rozprostírá zmíněné Údolí chrámů (Valle dei Templi). Jestliže budete trávit dovolenou v hotelu Baia D’Oro v zátoce Mollarella, cesta autem k útesu u obce Realmonte vám zabere necelou hodinu.

Scala dei Turchi

Lyže a černé boty nechte raději doma

Litovat rozhodně nebudete, čeká vás nevšední podívaná. Když budete k útesu Scala dei Turchi (mapa) příjíždět, musíte sledovat ukazatele nebo navigaci. Směrem od silnice totiž nic nenasvědčuje tomu, že se přímo pod vámi nachází skvostná hříčka přírody. A ne zrovna malá… Vůz můžete nechat na placeném parkovišti, při troše štěstí najdete v jeho blízkosti místo k stání zdarma. Poté sestoupíte na písčitou pláž, zahnete doprava a po chvíli před sebou spatříte neskutečnou nádheru.

Scala dei Turchi neboli Schodiště Turků

Jižní, potažmo severní pól? Krkonoše? Proč s sebou nemám lyže? Některá z těchto otázek vám možná prolítne hlavou při prvním pohledu na útes Scala dei Turchi. Zdání však klame! Schodiště Turků na Sicílii netvoří sníh ani led, zkrátka žádná zmrzlá voda, ale slín neboli marl. Tedy směs jílu a karbonátů. Jedinečný útvar vznikal spoustu let a v zájmu místních je, aby ho turisté nezničili. Pokud sem dorazíte v botách s tmavou podrážkou, musíte se zkrátka zout. V opačném případě vám hrozí tučná pokuta. Pozitivní je ovšem skutečnost, že za vstup na tuto čím dál populárnější atrakci nezaplatíte ani korunu. Tedy alespoň zatím…

Scala dei Turchi

Útes Scala dei Turchi proslavil spisovatel

Proč se útes jmenuje Scala dei Turchi (Schodiště Turků)? Vysvětlení je nasnadě. Skalní formace má tvar – a vlastně i funkci – nepravidelného schodiště. V dávné minulosti tato oblast čelila častým nájezdům Saracénů, útočiště zde pravidelně hledali turečtí piráti. V současnosti do těchto míst míří turisté ze všech koutů světa. Výhodou je, že se v okolí Scala dei Turchi mohou následně vykoupat na některé z pohodových veřejných pláží.

A samozřejmě sem jezdí rovněž příznivci komisaře Montalbana, hlavního hrdiny detektivních novel italského spisovatele Andrey Camilleriho. Ten se na Sicílii narodil a o bílém útesu se opakovaně zmínil ve svých dílech…

Scala dei Turchi

Foto – Richard Sacher