Písčité pláže, moře, památky, benevolentní poměry, nízké ceny, zdravá kuchyně, výrobky z damascénské růže, bezpečnost, pohoda a krátká doba letu – to je deset hlavních důvodů, proč se vydat na letní dovolenou do Bulharska. Budete-li ji trávit v letovisku Slunečné pobřeží, Ravda či v nové části Nesebaru, potažmo ve Svatém Vlasu, Elenite či Pomorie, neváhejte a vyrazte na několik hodin do historického centra města Nesebar.

Nesebar

Důvod? Spatříte spoustu památek, nakoupíte rozličné suvenýry, posedíte v restauraci nebo v kavárně a dokonce se můžete opalovat na pláži a vykoupat v moři.

Nesebar

To vše vás čeká na kilometr dlouhém a jen několik set metrů širokém poloostrově. I lehce podprůměrně pohyblivý jedinec jej zvládne bez problémů projít pěšky, aniž by ho večer trápila bolest nohou.

Nesebar

Kdysi tady stála thrácká osada

Z mezinárodního letiště v Burgasu se do Nesebaru, který je od roku 1983 součástí Seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO, dostanete autem nebo autobusem během třiceti minut.

Nesebar

Například z Pomorie to trvá přibližně 25 minut, letoviska Ravda a Slunečné pobřeží leží v docházkové vzdálenosti. Největší výhodu mají samozřejmě turisté ubytovaní v nové části města Nesebar.

Nesebar

Objektů, bez nichž by starý Nesebar (mapa) nebyl Nesebarem, je mnoho. Jako první spatříte hradby s válcovými věžemi a hranolovými baštami (viz úvodní snímek), „střežícími“ historické centrum.

Nesebar

Vzhledem k tomu, že stoupající hladina moře v minulosti postupně zatopila okrajové části, skončily pod vodou taktéž některé úseky hradeb. Každopádně se z těchto míst pokocháte pohledem na okolní letoviska, včetně Slunečného pobřeží.

Nesebar

Mimochodem – přístavní město založili Řekové v 5. století před naším letopočtem na místě bývalé thrácké osady na menším ostrově. Ten byl později spojen – asi 300 metrů dlouhou šíjí – s pevninou, na níž se v současnosti nalézá nová zástavba, a tím pádem se z něj stal poloostrov.

Nesebar

Nesebar je plný prastarých kostelů

Původně se Nesebar jmenoval Manebria. Časem se název změnil na Mesembria, ten aktuální – používá se i varianta Nessebar – byl oficiálně zaveden v roce 1934.

Nesebar

Během procházky po městě nelze minout zajímavé kostely. Kdysi jich zde stálo více než čtyřicet, období turecké nadvlády však přečkalo jen jedenáct z nich. Z raně byzantského období se dochovaly pouze dva kostely, lépe řečeno jejich ruiny.

Nesebar

Nejpůsobivější ze všech sakrálních staveb je trojlodní, 25 metrů dlouhý a 22 metrů široký, kostel sv. Sofie neboli Staré biskupství (Starata Metropolia). Zdobí ho kolonády a arkády vybudované z kamenných bloků a cihel, podlahu pro změnu mozaiky. Výjimečná je i poloha kostela – představuje takřka geometrický střed starého města, nazývaného Perla západního pobřeží Černého moře.

kostel sv. Sofie neboli Staré biskupství

Starý Nesebar na východě Bulharska není příliš velký, přesto na každém kroku překvapuje skvostnou architekturou. Kromě kostelů, pozůstatků pevnostních hradeb a pravoúhlých i okrouhlých věží tu najdeme velkou část z původní středověké dlažby, ruiny správních budov a podobně.

Nesebar

Odvezete si krém, magnetku i marmeládu

Je tu rovněž zhruba 80 domů z doby bulharského národního obrození. Jejich suterén tvoří silné kamenné zdi, horní patra jsou ze dřeva. Přízemí sloužilo jako sklad, vinný sklípek nebo k ochraně za horkých letních dní. V prvním patře se nacházely obytné prostory. K nejlépe dochovaným stavbám patří Muskojani, v němž sídlí expozice Národopisného muzea, dále dům kapitána Pavla nebo dům Skulev.

Nesebar

Pastvou pro oči jsou zrestaurované větrné mlýny, k návštěvě doslova vybízí archeologické muzeum. Nejvíce fotografovaným objektem je ovšem chrám Krista Pantokratora ze 14. století. Nalézá se v malém parku a zraky kolemjdoucích přitahuje nevšedními vzory z červených a světlých cihel. Pokud si kostel prohlédnete důkladně, neunikne vám skutečnost, že pravou část fasády zdobí svastika.

Milovníci kinematografie jistě nadšeně zamíří do moderního Filmového muzea se spoustou kulis a rekvizit. Co se suvenýrů týče – kromě pohledů a magnetek s fotografiemi či kresbami města si nejspíš odvezete kosmetiku z proslulé bulharské růže nebo třeba domácí marmeládu z fíků.

suvenýry v Nesebaru

Většina mužů, a samozřejmě nejen jich, patrně vezme zavděk půllitrem piva, které vám zde načepují za cca 26 až 52 Kč. A pozor – najdete tu nejen bulharské podniky, ale i českou hospodu s českým pivem a českými jídly!

Nesebar

Foto – Richard Sacher