Kontroverzní ohlasy vyvolalo nedávné otevření světového unikátu v čínském městě Kuej-jang (Guiyang). Jedná se o nejvyšší umělý vodopád na světě. Je umístěn na straně jednoho ze zdejších mrakodrapů, přičemž voda padá z výšky cca 107 metrů. Stane se v blízké budoucnosti turistickou atrakcí? Prozatím je především trnem v oku místních obyvatel a celé řady uživatelů sociálních sítí, kteří na něm nevidí téměř nic dobrého!

Jako nejvyšší umělý vodopád se zpravidla uvádí Cascata delle Marmore v italské Umbrii. V tomto případě se ovšem jedná o kaskády, nikoliv o souvislý vodopád. Co se týče čínského „zázraku“ (video), ten se tím pádem aktuálně stal oficiálním vítězem ve své kategorii. Jenomže…

Líbí se nejvyšší umělý vodopád alespoň někomu?

Jde o naprosté plýtvání – penězi, elektřinou i vodou! Tento názor má spousta obyvatel města Kuej-jang v jihozápadní Číně a také veřejnost z různých koutů zeměkoule. „Čí to byl nápad umístit vodopád na mrakodrap? Hrozné. Měli by energií šetřit místo toho, aby jí plýtvali takovýmto způsobem,“ uvedl bez skrupulí jeden z uživatelů sociálních sítí. Do majitelů monstrózní budovy se dokonce opřel i národní tisk Beijing Morning Post! Uvedl, že takto velké společnosti by měly jít příkladem a plýtvání veřejných zdrojů spíše omezit.

nejvyšší umělý vodopád světa

„Naše budova má čtyřpodlažní podzemní zásobárnu vody a kanalizační systém, z nichž je voda pumpována a recyklována,“ oznámil Mr Cheng, tiskový mluvčí společnosti Guizhou Ludiya Property Management, jež 121 metrů vysoký mrakodrap Liebian Building – postavený v roce 2016 – vlastní.

Nejvyšší umělý vodopád na světě navíc není v provozu neustále, účty za elektřinu jsou totiž poměrně vysoké. Jedna hodina vyjde na 800 čínských jüanů, což je v přepočtu více než 2500 Kč. „Nezapínáme vodopád každý den, jen při nějaké slavnostní příležitosti. I přesto je puštěn vždy tak na deset až dvacet minut kvůli úspoře elektřiny,“ dodal Mr Cheng. A co říkáte na nového světového rekordmana vy?