Demokracii a svobodu projevu bychom v Číně hledali marně, ovšem o zajímavé přírodní lokality v této asijské zemi rozhodně není nouze. Jednou z nich je Elephant Trunk Hill (Pahorek sloního chobotu), dominanta města Guilin. Jak prozrazuje název, tento vrch připomíná slona pijícího vodu z řeky.

Elephant Trunk Hill (mapa) je součástí scénické oblasti Elephant Hill, rozprostírající se při soutoku řek Taohua a Li. Jedná se o turistickou destinaci oblíbenou již v dobách dynastie Tchang (618 – 907). V okolí „sloního pahorku“ se nalézá nejen řada atraktivních míst, ale také starověké stavby – pagoda Puxian, chrám Yunfeng a stúpa Sarira.

Elephant Trunk Hill

Jeskyně evokuje Měsíc na obloze

Součástí vrchu Elephant Trunk Hill je půlkruhová jeskyně Water Moon Cave, situovaná mezi nohama a chobotem pomyslného slona. V noci tento skalní útvar vytváří – ve „spolupráci“ s vodní hladinou a Měsícem – úžasnou scenérii. Přestože jeskyní lze v oblasti vidět povícero, Water Moon Cave je jedinečná nejen svým tvarem, ale také díky skutečnosti, že skrze ni protéká řeka.

Vápencová jeskyně sice není moc velká, avšak její zdi zdobí více než padesát nápisů z období dynastie Song (960 – 1279). Na svahu se nachází ještě jedna, mnohem menší jeskyně. Díky své zvláštní poloze je označována za sloní oči.

Elephant Trunk Hill

Je Elephant Trunk Hill dílem císaře?

Pahorek Elephant Trunk Hill v Číně je opředen legendou, kterou si obyvatelé města Guilin předávají z generace na generaci. Údajně se jedná o zkamenělého božského slona, na němž kdysi jezdíval Nebeský císař. Během války byl ovšem od císaře oddělen a uvízl v Guilinu s vážnými zraněními. Místní pár mu však zachránil život a staral se o něj.

Zvíře si zdejší život zamilovalo, pomáhalo lidem s těžkou prací a rozhodlo se nevrátit do nebeského paláce. Nebeský císař ho tedy po čase proměnil v Elephant Trunk Hill a pagodu Puxian na vrcholku posvětil, aby obyvatele Guilinu ochraňovala před zlem. Postavena byla v období dynastie Ming (1368 – 1644) a uctívá Samantabhadru, jednoho ze čtyř nejslavnějších Bodhisattvů.