Umění, anebo kýč? V horách centrálního Vietnamu nedávno otevřeli novou vyhlídku, kterou si rozhodně nespletete se žádnou jinou. Jmenuje se Golden Bridge a tvoří ji „zlatá“ lávka podpíraná dvěma gigantickýma rukama. Ty vypadají, jako by je stavěla prastará civilizace. Názory místních na tento monstrózní počin se různí, zdaleka ne každý je nadšený.

Vyhlídka Golden Bridge je situována v blízkosti rezortu Sun World Ba Na Hills (mapa) a je součástí projektu, který má danou lokalitu zatraktivnit pro turisty. Vzhledem k tomu, že stavba je velmi výrazná, její fotografie v médiích a na sociálních sítích okamžitě zaujaly veřejnost.

Přijde krajina o svoje původní kouzlo?

„Jsme hrdí na to, že lidé z celého světa sdílejí fotografie našeho výtvoru,“ reagoval Vu Viet Anh, hlavní designér společnosti TA Landscape Architecture na množství snímků, jež se objevily na sociálních sítích. Ovšem názory obyvatel na podobné zásahy do krajiny jsou smíšené, a to po celém Vietnamu.

Stejná společnost, která Golden Bridge realizovala, nechala v roce 2016 zbudovat lanovku na Fansipan, nejvyšší horu v zemi. Přezdívá se jí Střecha Indočíny a nachází se v oblasti Sa Pa. Ta je známá mimo jiné terasovitými rýžovými poli. Tamní obyvatelé si stěžovali, že lanovka narušila ráz krajiny a horští průvodci kvůli ní přišli o práci.

vyhlídka Golden Bridge ve Vietnamu

Vyhlídka Golden Bridge plní hlavní účel

Golden Bridge je ozdobou oblasti, kde v roce 1919 stávala stanice francouzských kolonistů. Tuto minulost ale aktuálně už prakticky skoro nic nepřipomíná. Lokalita se proměnila ve velkou turistickou atrakci s lanovkou, replikou francouzské středověké vesnice či upravenými zahradami. Nechybí dokonce ani muzeum voskových figurín. Zkrátka – jedno lákadlo za druhým…

Ať si o vyhlídce Golden Bridge myslí, kdo chce co chce, podstatné je, že je umístěná v nadmořské výšce 1400 metrů. Tím pádem umožňuje úchvatné pohledy do širokého okolí. A to je dost pádný důvod, proč se sem vypravit během dovolené ve Vietnamu.