Pod pojmem dovolená v Bulharsku si většina Čechů představí Slunečné pobřeží nebo Zlaté Písky. V této balkánské zemi, konkrétně na pobřeží Černého moře, však existuje spousta klidnějších lokalit, které nejsou až tak komerční a v nichž převládají nízké ceny. Jedním z takových letovisek je Sozopol. Zatímco v jeho nové části se lze ubytovat a koupat, historické centrum tohoto města svádí k procházce, obdivování památek, příjemnému posezení a nákupu suvenýrů.

Sozopol

Jeho symbolem je kotva

Starý Sozopol (mapa) leží na malém poloostrově a od letiště v Burgasu je vzdálen přibližně 44 kilometrů. Jeho historie sahá až do 7. století před naším letopočtem. Tehdy nesl název Apollonia Pontica, v roce 330 byl přejmenován na Sozopolis. Dlouhou dobu se jednalo se o významné obchodní, přístavní i správní centrum. Navíc se tu razily stříbrné mince s kotvou, symbolem města.

Sozopol

V roce 1970 byla starobylá část města Sozopol vyhlášena architektonickou a historickou rezervací, chráněnou organizací UNESCO. Zdejší zástavbu tvoří spousta původních černomořských domů z 18. a 19. století. Jsou charakteristické kamennou podezdívkou a dřevěnými vysutými patry.

Sozopol

Křivolaké úzké uličky nadchnou většinu návštěvníků. Během procházky narazíte nejen na restaurace, v nichž si lze pochutnat například na skvělém šopském salátu či studené polévce tarator, ale také na rozličné obchůdky. Mnohé nabízejí výrobky z bulharské růže – kosmetiku i marmeládu. Seženete zde rovněž pěkné magnetky, pohledy, vějíře či výtvarná dílka.

Sozopol

V září Sozopol láká na festival Apollonia

Posezení na skále s nádherným výhledem (úvodní snímek) na novou část Sozopolu se dvěma plážemi a řadou hotelů skýtá například bistro Faris. Paradoxem je, že se zde najíte a napijete za pouhých několik desítek korun! Stejně tak jako ve většině ostatních podniků. Navíc pořídíte atraktivní záběry, jimiž se můžete chlubit známým po návratu do vlasti.

Sozopol

V historickém jádru města Sozopol stojí několik zajímavých kostelů, například sv. Cyrila a Metoděje z roku 1888. Nechybějí ani ruiny středověkého kostela s bazilikou, archeologické muzeum a umělecká galerie. Jestliže se do Sozopolu vydáte začátkem září, stanete se svědky tradičního festivalu Apollonia. Jeho součástí jsou divadelní představení, výstavy, projekce, hudební a taneční vystoupení, knižní prezentace atd.

Sozopol

Budete-li bydlet v letovisku Sozopol a budete chtít vyrazit na výlet do okolí, máme pro vás několik zajímavých tipů. Nenechte si ujít 5 km vzdálený hrad Ravadinovo (mapa). Ten připomíná středověkou stavbu, práce na něm však započaly až v roce 1997. Dáváte přednost celodennímu koupání? Ať už se z města Sozopol vydáte po pobřeží směrem k Burgasu, anebo naopak k Primorsku, neminete pláž obklopenou písečnými dunami. Necelých 8 km od Sozopolu se rozprostírá letovisko Djuni přezdívané Bulharský Karibik. A kousek od něj leží přírodní rezervace Ropotamo nazvaná podle řeky, které místní říkají „naše Amazonka“.

Sozopol

Foto – Richard Sacher