Budete-li trávit dovolenou v italské Kalábrii, byla by věčná škoda nevzdálit se z hotelu a přilehlé pláže. Za návštěvu stojí nádherná města Tropea, Scilla či Pizzo s hradem Murat, kde byl vězněn a následně popraven Napoleonův švagr Gioacchino. Necelé dva kilometry na severovýchod od této majestátní stavby stojí unikátní kostel Piedigrotta. Od většiny ostatních svatostánků se liší tím, že je vytesaný do skály. Zajímavá je i jeho historie…

Vchod do kostela (mapa) je přímo z pláže v zálivu Sant’Eufemia a směřuje na západ. To znamená, že nejpůsobivější je odpolední prohlídka. V tuto dobu sluneční paprsky pronikají dovnitř a zvýrazňují barvy minerálních solí pokrývajících stěny.

skalní kostel Piedigrotta ve městě Pizzo

Panna Marie mužům údajně zachránila život

Katolický kostel Piedigrotta v Kalábrii pochází patrně už ze 17. století. Jeho součástí je řada soch ze sedimentárních hornin mořského původu, na stropě nechybějí fresky. Jestliže se sem vydáte a obětujete 3 eura za vstup (děti do šesti let mohou dovnitř zdarma, senioři mají slevu 50 centů), budete svědky jedinečné podívané. Hlavou vám nejspíš prolítne otázka: Jak a proč tento skvost vznikl?

skalní kostel Piedigrotta ve městě Pizzo

Místní legenda hovoří o tom, že loď s posádkou z Neapole překvapila na moři silná bouře. Námořníci se shromáždili v kapitánově kajutě, kde visel obraz Panny Marie. Muži se k ní začali modlit a slibovat, že pokud plavbu přežijí, postaví kapli zasvěcenou právě jí. Loď se potopila, avšak muži nezahynuli a podařilo se jim dostat na břeh. Stejně tak byl zachráněn zmíněný obraz a lodní zvon. Námořníci dodrželi slib a vyhloubili do zdejší skály malou kapli, do níž posvátné výtvarné dílo umístili. Nakolik je tato historka pravdivá, to nikdo neví…

skalní kostel Piedigrotta ve městě Pizzo

Kostel Piedigrotta rozšířili otec se synem

Každopádně – někdy kolem roku 1880 se místní umělec Angelo Barone, který vlastnil obchod v centru města Pizzo, rozhodl, že kapli zaslíbí zbytek svého života. Každý den sem chodil pěšky a pomocí krumpáče ji zvětšoval. Vytvořil dvě boční místnosti a také sochy představující život Ježíše a svatých.

skalní kostel Piedigrotta ve městě Pizzo

Angelo zemřel 19. května 1917, jeho dílo naštěstí následně dokončil syn Alfonso. Ten zveleboval kostel Piedigrotta neuvěřitelných 40 let! Bezprostředně po jeho smrti se nenašel nikdo, kdo by v této bohulibé činnosti pokračoval…

skalní kostel Piedigrotta ve městě Pizzo

Počátkem šedesátých let minulého století se kostel Piedigrotta stal terčem vandala. Chlapec, možná dva, vnikl dovnitř a tyčí závažně poškodil většinu soch. Shodou okolností se na konci téže dekády do rodného města vrátil Giorgio, příbuzný Angela a Alfonsa, žijící v Kanadě, kde se stal uznávaným sochařem. Původně chtěl v italském regionu strávit pouze dva týdny. Když však navštívil kostel a viděl, v jak žalostném stavu se nachází, zařekl se, že ho uvede do původního stavu. Pracoval nepřetržitě několik měsíců, tudíž byl kostel Piedigrotta definitivně zrestaurován v roce 1968.

skalní kostel Piedigrotta ve městě Pizzo

Otevírací doba se mění několikrát do roka

Máte v plánu se do kostela Piedigrotta vypravit? Není divu! Ale pozor – není otevřen 24 hodin denně, jak by si někdo mohl myslet! V prosinci, lednu a únoru se se dovnitř dostanete pouze o svátcích a víkendech, a to v době od 11:00 do 13:00 a od 15:00 do 17:00. V březnu je otevřeno každý den ve stejnou dobu. V dubnu, květnu, září a říjnu taktéž denně, avšak od 9:00 do 13:00 a od 15:00 do 18:00. V červenci a v srpnu – denně od 9:00 do 13:00 a od 15:00 do 19:30. A v listopadu? Od 9:00 do 13:00 a od 15:00 do 17:00. Ovšem v případě velmi nepříznivých povětrnostních podmínek zůstává kostel Piedigrotta zavřen.

skalní kostel Piedigrotta ve městě Pizzo

Foto – Richard Sacher (7) a Václav Nekvapil (1)