Již v sobotu 22. září 2018 bude slavnostně zahájen 185. ročník světoznámého festivalu milovníků piva – Oktoberfest 2018. Uskuteční se jako vždy v Mnichově a potrvá až do neděle 7. října 2018. Místem konání bude opět Theresienwiese (Terezínská louka), která se nachází necelých 15 minut chůze od hlavního nádraží Hauptbahnhof a podle níž se tradiční slavnosti často přezdívá Wiesn.

Jaký bude letos doprovodný program?

Oktoberfest 2018 začne čtvrtou zářijovou sobotu v 10.45 hodin oficiálním defilé patronů jednotlivých pivních stanů. Pivní vozy vyjedou z Josephspitalstrasse směr Sonnenstrasse, z ní odbočí do Schwanthalerstrasse, zastaví až v místě konání festivalu, konkrétně na Bavariaringu.

Přesně v poledne primátor Mnichova Dieter Reiter slavnostně poklepe na první sud, a to ve stanu Schottenhamel. Od momentu, kdy bude tento sud naražen a první pivo vypito, mohou návštěvníci začít hasit svoji žízeň.

O den později, v neděli 23. září 2018 v 10 hodin, začne v centru Mnichova přehlídka tradičních bavorských krojů.

V úterý 25. září 2018 (až do 19 hodin) bude vyhlášen tzv. 1. Family day. V jeho rámci bude v zábavním parku, který je rovněž součástí areálu, platit sleva na všechny jízdy a představení.

Ve čtvrtek 27. září 2018 v 10 hodin proběhne v rámci festivalu Oktoberfest 2018 tradiční mše pro vystavovatele i návštěvníky.

V neděli 30. září 2018 v 11 hodin začne koncert dechových kapel.

V úterý 2. října 2018 (opět do 19 hodin) bude vyhlášen tzv. 2. Family day. V jeho rámci bude v zábavním parku platit sleva na všechny jízdy a představení.

A v poslední den festivalu, v neděli 7. října 2018 ve 12 hodin, nastane čas pro tradiční závěrečnou zdravici, tedy střelbu z pušek na schodech pod třicetimetrovou sochou Bavarie.

Milujete noční život? Právě vám jsou určeny párty s názvem Wiesnzelt. Konat se budou každý večer kromě neděle – od 21. září do 6. října 2018 – na Stiglmaierplatzu (mapa). Zažijete zde tradiční atmosféru Oktoberfestu s populární bavorskou kapelou Bergluft, ještě větším lákadlem bude „Wiesnzelt“ Clubbing s oblíbenými DJs. Je však nutné zaplatit vstupné, začínající na 10 eurech na osobu.

Oktoberfest 2018

Ve velkých stanech zasedne až 100 000 osob

Festivalový areál se bude opět rozprostírat na území o velikosti 34,5 hektaru, zaměstnáno bude zhruba 13 000 lidí. V místě konání pivního festivalu (mapa) najdete celkem 14 velkých stanů s přibližně 100 000 místy k sezení. Na Oktoberfest 2018 i do jednotlivých stanů se dostanete zdarma. To však není zárukou toho, že se posadíte. Řada štamgastů si místa k sezení rezervovala už na jaře! Zkuste ale přijít ráno, vaše šance se zvětší. Jestliže se některý stan zcela zaplní, zkrátka se do něj nedostanete. O víkendu bývají stany často uzavírány již před 11. hodinou, ve všední dny zpravidla až odpoledne.

Prezentovat se bude šest velkých mnichovských pivovarů (Augustiner, Hacker Pschorr, Hofbräu, Löwenbräu, Paulaner a Spaten), těšit se můžete na speciální festivalová piva s vyšším obsahem alkoholu. Pořadatelé jako vždy pamatují i na jídlo. Ani letos nebudou chybět pečená kuřata, křen, sýr Obatzda, vepřové klobásy či ryby na špejli. Milovníci sladkého jistě nepohrdnou kávou, zákusky či perníkovým srdcem.

Oktoberfest 2018

Na své si přijdou rovněž romantici

Na festivalu Oktoberfest 2018 budou debutovat čtyři nové zábavní atrakce. Švýcarský tvůrce Hanspeter Maier zde v premiéře představí Chaos Pendel, připomínající kombinaci houpačky a praku a slibující adrenalinový zážitek zejména pro mladou generaci. Součástí této atrakce jsou dvě kabiny, každá pojme až osm osob. Rotují chaoticky – o rychlosti až 80 km/h. Jedincům od 12 let a s minimální výškou 140 cm je určen Predator s 10 gondolami, nepředvídatelně se pohybujícími na všechny strany ve výšce 16 metrů. Tato atrakce unese až 40 lidí najednou.

Naopak romantikům je určen Wellenflieger, ve večerních hodinách nádherně nasvícený. Dschungelcamp se dříve jmenoval Amazonas, avšak prošel výraznou proměnou. Na 200 metrů dlouhém úseku, který se táhne přes tři úrovně, musejí návštěvníci absolvovat nejrůznější testy a překonávat překážky. Design připomíná chrám, nechybí ani 16metrový vodní parkour, následující po přivítání třímetrovým orangutanem u vchodu… Řada jedinců jistě ocení možnost nechat se zvěčnit s nostalgickými rekvizitami, kostýmy a kulisami, a to od dvorního fotografa Stephana Bastiana.

Oktoberfest 2018

Každoroční součástí areálu je taktéž 3,5hektarové „území“ nazvané Oide Wiesn, na němž se nalézá historický pivní stan, muzeum Oktoberfestu, stánky s nejen tradičními pokrmy, staré kolotoče i moderní atrakce. Těšit se můžete na vystoupení různých umělců včetně tanečníků a hudebníků. Letos zde seženete sladkosti, evokující doby dávno minulé, i reprodukce historických plakátů Oktoberfestu. Navíc lze zhlédnout tematickou výstavu věnovanou Carlu Gabrielovi (1857–1931), legendě tohoto věhlasného veletrhu, nebo navštívit tzv. Humoristický velodrom. Otevřeno je tu denně od 10 do 23 hodin (poslední nápoje ve 21:30). Vstupné činí 3 eura, každá atrakce je pouze za 1 euro.

Asi vás nepotěší informace, že ceny piva oproti loňsku stoupnou téměř o 3,57 procent. Litr piva vám na festivalu Oktoberfest 2018 natočí za 10,70 až 11,50 €. Nejlevnější pivo bude k mání v Oide Wiesn. Ovšem pozor – některé limonády, na nichž si pochutnají zejména děti a řidiči, budou oproti loňsku o poznání levnější.

Otevírací doba zůstává stále stejná

Kdy se bude na akci Oktoberfest 2018 čepovat pivo? V tomto ohledu se nic nezmění. První den od 12.00 do 22.30, ve všední dny od 10.00 do 22.30, v sobotu, neděli a ve svátek od 9.00 do 22.30; denní zavírací hodina je 00.30, avšak stany Käfers Wiesnschänke a Weinzelt budou mít otevřeno až do 1 hodiny do rána.

A jaká bude otevírací doba 22 malých stánků? První den od 10.00 do půlnoci, od pondělí do čtvrtka od 10.00 do 23.30, v pátek od 10.00 do půlnoci, v sobotu od 9.00 do půlnoci, v neděli od 9.00 do 23.30.

Kdy Oktoberfest 2018 končí? V neděli 7. října 2018 ve 23.30.

Oktoberfest 2018

Oktoberfest 2018 a bezpečnostní opatření

Také na festivalu Oktoberfest 2018 budou platit přísná bezpečnostní opatření. Konkrétně to znamená, že do areálu nikdo nesmí přijít s batohem či velkou taškou. Povoleny budou pouze kabelky a menší tašky a vaky (s objemem do 3 litrů nebo s maximálními rozměry 20x15x10 cm).

Co nebudete nutně potřebovat, nechte raději doma! Rozhodně si s sebou neberte zbraně, nože, spreje, nářadí a podobně. Všechny tašky, kabelky a vaky budou kontrolovány pracovníky bezpečnostní agentury a budou označeny bezpečnostní kontrolní páskou. Osobní zdravotní pomůcky a léky musí rovněž projít kontrolou. Budete-li mít s sebou nadměrná zavazadla, můžete si je před vstupem do areálu za poplatek uschovat v uzamykatelných boxech nacházejících se na vícero místech.

Co ještě se na Oktoberfestu nesmí? Zakázána je jízda na inlinech a skateboardech. Kolo musejí návštěvníci nechat u vchodu. Ať vás ani nenapadne močit jinde než na toaletě! Kromě slepeckých psů nesmějí do areálu žádná zvířata. Dětské kočárky jsou povoleny od neděle do pátku, vždy do 18 hodin. Co se týče jídla – žádné svačiny s sebou! Na festivalu si můžete jídlo koupit na každém rohu. Ve stanech se nesmí kouřit, porušili byste německé zákony a museli byste zaplatit pokutu. Děti do šesti let musí opustit stany nejdéle ve 20 hodin, i když je doprovázejí rodiče.

Mašle mužům prozradí vše podstatné

Akce Oktoberfest 2018 bude mít i seznamovací kontext. Nezadaní pánové mají šanci navázat kontakt s některou z přítomných dívek a žen. Napomáhá jim v tom skutečnost, že mnoho žen má na sobě lidový kroj dirndl. Ty, které jsou nezadané, nosí mašli uvázanou vlevo. Naopak zadané dívky a ženy ji mají vpravo. Z hlediska seznamování jsou zajímavé i ženy, které nosí mašli vzadu – jedná se o vdovy. No a to nejlepší nakonec – mašle vpředu signalizuje, že před vámi stojí panna!

Co se pánů týče, mnoho jich tady nosí kožené kraťasy nebo kalhoty se šněrováním, tedy lederhosen. Naštěstí se však nejedná o podmínku účasti, tudíž do Mnichova můžete klidně dorazit v džínách a tričku.

Oktoberfest 2018