Láká vás dovolená na řeckém ostrově Kréta? Určitě neprohloupíte, když se rozhodnete strávit ji v nejkrásnějším regionu zvaném Chania. Rozprostírá se na západě a rozhodně má co nabídnout. Jeho součástí je mimo jiné Samaria, nejdelší soutěska v Evropě, a také skvostné pláže Balos, Elafonisi, Seitan Limania, Kedrodasos či Falasarna. Za návštěvu každopádně stojí i hlavní město Chania, jež se jmenuje stejně jako celý region. Veškeré fotografie, které jsou součástí článku, pocházejí právě z tohoto města a pořízeny byly v létě roku 2018.

město Chania

Z mezinárodního letiště se sem dostanete za 20 minut, leží totiž necelých 14 km odsud. A například letovisko Maleme se rozprostírá 19 km směrem na západ od města Chania (mapa). A když už jsme u těch vzdáleností – Seitan Limania, jedna z nejfotogeničtějších a nejúžasnějších pláží široko daleko, se nalézá pouhých 22 km směrem na severovýchod.

město Chania

Pyšní se přezdívkou krétské Benátky

A čím vás město Chania, hned po Heraklionu druhé nejlidnatější na ostrově Kréta, zaujme? Spokojen tady bude nejspíš každý, kdo miluje pohodovou atmosféru, nevšední a přitom vkusné suvenýry, stylové oblečení a obuv. A především kochání se hezkým výhledem z venkovní kavárny, výbornou zmrzlinu, řeckou kuchyni a v neposlední řadě památky. Většinu z nich si stačí prohlédnout zvenčí, na své si přijde i váš fotoaparát.

město Chania

Město Chania se dělí na historickou a moderní část, která je podstatně větší. Staré město se rozprostírá hned vedle přístavu s dominantním majákem a je částečně obklopeno benátským opevněním ze 16. století.

město Chania

Nejvíce to tepe na náměstí Eleftherios Venizelos, kde lze posedět ve venkovní restauraci či kavárně. Zaujme vás rovněž spousta benátských domů, kostel San Salvatore, klášter Agios Nikolaos, katedrála Trimartiri (na snímku) i Janičářská bašta, nejstarší turecká stavba ve městě.

město Chania

Nechybějí ani muzea – Muzeum lidového umění v katolickém kostele, Archeologické muzeum v gotickém chrámu sv. Františka a Námořní muzeum v bývalé pevnosti Firkas.

město Chania

Zejména po architektonické stránce vás překvapí budova tržnice z roku 1911, odpočinete si v parku s minizoo. Mimochodem – věděli jste, že město Chania bylo až do roku 1972 hlavním městem Kréty?

město Chania

Nakoupíte útěrky, kosmetiku i kožené výrobky

Mnozí turisté i místní se svorně shodují na tom, že město Chania je nejkrásnějším městem celého ostrova. Je prý atraktivnější než Heraklion či Rethymno, která však také oplývají četnými pozitivy.

město Chania

Co se suvenýrů týče – těm vévodí ubrusy, útěrky, zástěry či trička a další textilie s motivy ostrova Kréta, nebo přímo regionu Chania. Nejednoho turistu okouzlí výrobky z kůže či olivovníkového dřeva. Zajímavá je i zdejší keramika.

město Chania

Dámy se zpravidla zastaví v některém z obchodů s originálními botami. Přitahují je však i kosmetické výrobky z olivového oleje. Konkrétně pleťové a tělové krémy, šampóny, kondicionéry, krémy na ruce a na nohy…

město Chania

Vynikající a zároveň zdravý je samozřejmě potravinářský olivový olej, který dámy ihned po návratu domů využijí ve své kuchyni. Ten ovšem není místním specifikem, seženete ho i na ostatních řeckých ostrovech, kupříkladu na Samosu, Rhodosu, Kefalonii či Kosu.

město Chania

Město Chania je obklopeno pozoruhodnými místy

Vydáte-li se do města Chania po vlastní ose, můžete se předtím nebo potom vykoupat na nedaleké, překrásné pláži Kalathas (mapa) se zlatavým pískem a klidným mořem. Pakliže vás lákají nejrůznější unikáty, zastavte se ve vesnici Ano Vouves (mapa).

město Chania

Nalézá se tu významná turistická atrakce – nejstarší olivovník na světě. Analýza letokruhů potvrdila, že je starý nejméně 2000 let! Průměr kmene činí takřka pět metrů a po obvodu měří více než dvanáct metrů! Vítězové olympijských her v Aténách v roce 2004 byli ověnčeni ratolestmi, jež pocházely právě z tohoto olivovníku…

město Chania

Foto – Richard Sacher