Spoustě lidí se doma bohužel nedostalo základního vychování, a tak není divu, že ve čtyřech ulicích italské Florencie byl začátkem září 2018 vyhlášen zákaz svačení. Jedná se o zatím čtyřměsíční nařízení, které platí vždy od 12 do 15 hodin a od 16 do 22 hodin. Zavedeno bylo kvůli loudajícím se turistům. Kdo ho poruší, hrozí mu pokuta ve výši až 12 800 Kč!

Zákaz svačení se týká těchto ulic v historickém centru Florencie (mapa) – Via dei Neri, Piazzale degli Uffizi, Piazza del Grano a Via della Ninna. Jak a proč to celé vzniklo?

Vzal si starosta příklad z Říma?

Úřady tímto způsobem reagovaly na časté stížnosti místních obchodníků, kterým vadili svačící turisté. Ti se často courali ulicemi nebo jedli před výlohami, vchody a podobně. „Není to represivní opatření, pouze odstrašující. Pokud se budou turisté ve Florencii chovat tak, jak by se chovali u sebe doma, budou vždy vítáni. Obzvlášť budou-li chtít ochutnat naše gastronomické speciality,“ komentoval zákaz svačení starosta Dario Nardella.

Na vyhrazených místech v centru Florencie vyrostly cedule, jež návštěvníky od svačení a dalšího nespolečenského chování odrazují. „Respektujte obyvatele, obchodníky a pracovníky v této ulici,“ stojí na nich. Mimochodem – zákaz svačení platí například i na Španělských schodech v Římě.

Zákaz svačení navázal na podobné kroky

Co se Florencie týče, zákaz svačení není prvním místním opatřením, které souvisí s jídlem a pitím. Od loňska se vodou kropí schody baziliky svatého Kříže právě z toho důvodu, aby na nich hladoví turisté nesvačili. Starosta uvedl, že se k takovému kroku uchýlil, aby lidé na schodech „nekempovali“ a nezanechávali tak historicky významné místo plné odpadků nebo lahví od piva. Bazilika svatého Kříže je totiž místem posledního odpočinku mnoha významných Florenťanů, například Michelangela Buonarrotiho a Galilea Galileiho.

Starosta Florencie, kam ročně přijede zhruba 12 miliónů turistů, bojuje rovněž s nárůstem počtu restaurací s rychlým občerstvením v okolí památek. V lednu 2017 zavedl opatření nařizující, aby restaurace v centru používaly typicky florentské nebo toskánské suroviny. Zablokoval taktéž žádost společnosti McDonald’s o otevření pobočky na historickém náměstí Piazza del Duomo.

Florencie