O Dundee se donedávna nemluvilo prakticky jinak než jako o místě, přes které se jede do Edinburghu, hlavního města Skotska. Přitom se jedná o čtvrté největší město této země. Teď ovšem bude nejspíš všechno jinak – na nábřeží řeky Tay vyrostla nepřehlédnutelná budova, která vzápětí upoutala pozornost světových médií. Sídlí v ní muzeum V&A.

Jen pro upřesnění – město Dundee leží na východním pobřeží Skotska, severně od Edinburghu či New Andrews. Muzeum V&A (mapa) stojí v jihovýchodní části města, v blízkosti mostu Tay Road vedoucího přes řeku Tay.

muzeum V&A ve městě Dundee

Z některých stran připomíná trup lodi

A co si máme představit pod pojmem muzeum V&A? Jde o pobočku londýnského muzea Victoria & Albert. Autorem designu je japonský architekt Kengo Kuma, jenž navrhuje mimo jiné i olympijský stadion v Tokiu pro letní hry v roce 2020. Své dílo ve Skotsku charakterizuje jako snahu o začlenění budovy do okolního prostředí. Inspirací mu přitom byly útesy tamního pobřeží. V centrální části objektu ponechal otvor, který umožňuje průchod z ulice Union Street směrem k řece Tay.

muzeum V&A ve městě Dundee

Kengo Kuma zastává názor, že kulturní zařízení, jako například muzea, se ve dvacátém století často stavěla bez jakéhokoliv vztahu k okolnímu prostředí. Naopak – měla za všech okolností vyčnívat. Podle Kumy je však třeba postupovat opačně. Snažit se novou stavbu co nejlépe provázat s okolím. Aby se brzy stala přirozenou součástí města, v tomto případě i jeho okolní přírody.

muzeum V&A ve městě Dundee

Muzeum V&A odkazuje i k dlouhé námořní historii města, jelikož fasáda budovy připomíná trup lodi. Desítky vodorovných prefabrikovaných betonových útvarů na ní vytvářejí spoustu stínů a z dálky, zejména při pohledu z vody, vypadají jako prkna na lodním trupu.

muzeum V&A ve městě Dundee

Muzeum V&A ukrývá i šaty z filmového trháku

Zdejší expozice nabízí poměrně eklektickou uměleckou sbírku. Návštěvníci se mohou těšit na čajový pokoj navržený Charlesem Renniem Mackintoshem, což byl významný skotský secesní architekt. Z moderních exponátů to je například tiára od Cartiera s pohybujícími se křidélky nebo originální kresby seriálu Dennis – postrach okolí tak, jak poprvé vyšly v britském časopise The Beano v 50. letech. Mladší návštěvníky třeba nadchnou šaty herečky Natalie Portmanové z filmu Hvězdné války: Epizoda II – Klony útočí.

muzeum V&A ve městě Dundee

Muzeum V&A zahrnuje taktéž prostory pro restauraci, kavárnu, přednáškové sály nebo obchod s propagačními materiály a suvenýry. Ve velké hale se budou příležitostně konat koncerty a odehrávat různé inscenace. Představitelé města Dundee odhadují, že nový objekt přiláká v roce 2019 minimálně půl milionu lidí. A jsou přesvědčeni o tom, že muzeum V&A zajistí městu Dundee mezinárodní věhlas.

muzeum V&A ve městě Dundee