Modrá je dobrá – to vědí i v Maroku. Konkrétně v městečku s pro nás obtížně zapamatovatelným názvem Chefchaouen. Je rafinovaně ukryté mezi vrcholky pohoří Ríf na severu země. A nebýt zájmu médií, nechalo by si zřejmě svou krásu jen pro sebe. To by byla určitě škoda!

Proč je všechno v centru a vlastně kdekoli jinde (budovy, stěny, chodníky a schody) nabarveno modře, se určitě neví. Podle nejrozšířenější verze jde o dávný zvyk. Měli ho zavést židovští uprchlíci. Věřili, že čím déle se dívají na blankytnou barvu nebes, tím víc myslí na Boha.

město Chefchaouen

Bílá barva by moc lidí nepřilákala

Další teorie mluví o tom, že jde o dílo muslimských přistěhovalců ze Španělska. Je fakt, že díky nim město vzkvétalo, ale základní barva islámu je zelená! Tu s oblibou nosil prorok Mohamed. Dalšími oblíbenými jsou bílá, černá a červená, stačí se podívat na vlajky arabských zemí.

Tyto čtyři jsou v různých variantách všude, modrá nikde! Podle historika Raissouniho chtěli místní hlavně přitáhnout turisty. A tak fasády před asi 40 lety nabarvili na modro, dřív prý byly bílé jako všude jinde. Ať už je pravda kdekoli, Chefchaouen (mapa) určitě stojí za návštěvu.

město Chefchaouen

Díky vyšší nadmořské výšce je vzduch chladnější, slunce svítí o něco jasněji. K tomu je nutné přičíst krásný výhled na pohoří Ríf. To se táhne v délce asi 300 km. Jeho součástí je Mojžíšova hora (Jebel Musa), považována za jeden z pověstných Heraklových sloupů. Není od věci projet celé pohoří.

město Chefchaouen

Začne Chefchaouen konkurovat Marrakéši?

Chefchaouen byl založen v roce 1471 jako Chaouen. Současný název pochází z roku 1975. Místní ho spíš ignorují. Důvody přejmenování města jsou nejasné. Původně sloužilo muslimům jako základna pro výboje na město Ceuta. Křesťanům sem byl vstup zakázán pod trestem smrti.

Nicméně dnes mu nikdo neřekne jinak než „Modré město“. Ve strategii na přilákání návštěvníků Chefchaouen nevsadil jen na fotogenický vzhled. Snaží se být protiváhou Marrákeše. Ten už začíná být dost „profláklý“ a hlavně přeplněný. Takže ti, co kolem sebe nemusejí davy, se mu spíš vyhýbají.

město Chefchaouen

Zvýšit propagaci města Chefchaouen patří k prioritám marockého ministerstva turismu. Sází jak na nevšední atmosféru tvořenou vším modrým, tak na propagaci tradičních řemesel. Koželužství, dřevořezba, tkalcovství a další, někde dávno „vyhynulé“, jsou státem masivně podporovány.

město Chefchaouen

Malé dílny, kde si turista může koupit výrobek a zároveň sledovat jeho vznik, jsou jedním z lákadel. K tomu musíme přičíst – všude v Arábii nezbytný – trh. Nabízí čerstvé ovoce, zeleninu, ryby, maso. Stánky pak kulinářské speciality, po nichž se i michelinský průvodce oblízne. Mimochodem – nedaleko města se nalézají poměrně atraktivní vodopády Ackshour, kam lze vyrazit na výlet…

vodopády Ackshour

Nedaleký Tetuán se možná promění v atraktivní letovisko

Strategie rozvoje počítá s tím, že Chefchaouen by mohl být výchozím bodem k letnímu pobytu v přístavním městě Tetuán (mapa) na břehu Středozemního moře. To se může pyšnit bohatou historií, památkami (je na seznamu UNESCO), ale i hezkými plážemi, zatím „neobtěžkanými“ turisty.

Uvažuje se o spojení těchto měst, vzdálených jen 60 km. Zatím – vzhledem ke stavu silnic – trvá cesta hodinu i déle. Tetuán má další výhodu. Dost lidí tu umí španělsky, jelikož pod tuto zemi dříve spadal, což je vidět i na architektuře. Každopádně – čeští, po moři toužící turisté by tuto možnost jistě uvítali…

město Chefchaouen