I na spíše skalnatější Krétě lze sem tam najít pláž jako vystřiženou z Karibiku. Město Preveli, kde se rozprostírá jedna z nich, přitom není vyhledávaným letoviskem. Jezdí se tam na jednodenní zájezdy, obvykle z města Rethymno.

Kromě luxusního vykoupání či povalování v čisťoučkém písku si v Preveli přijdou na své i ti, co rádi okukují církevní památky. Jsou tu hned dvě. První je ruina starého kláštera Kato Moni Preveli ze 17. století (mapa). Ten po velkém požáru asi o dvě stě let později mniši opustili.

starý klášter v Preveli

Půlmetrový kříž nosí zlodějům smůlu

Ne ovšem místo samé, v potu tváře si postavili nový. Musela to být fakt dřina, protože si pro něj vybrali horský sráz asi 200 metrů nad vodní hladinou. Že je z něj úchvatný pohled na Libyjské moře, není nutné dodávat. Ten si denně může vychutnat několik božích bratrů.

Říká se, že jich je pět, ale může jich být o něco více. Turisty neodhánějí, jak je u ortodoxních často zvykem, naopak rádi provedou „královstvím“, které se skrývá v přítmí. Jsou tu sice těžké lustry, ale nerozsvícené. Oni jsou na život v šeru zvyklí a turistů sem zas moc nechodí.

klášter v Preveli

Dělají chybu, mohli by spatřit velice hezkou sbírku ikon. Nejvzácnější relikvií je pozlacený stříbrný kříž, asi půl metru vysoký, uzamčený v prosklené vitrínce. Je považován za zázračný, protože byl dvakrát ukraden – jednou Turky, podruhé Němci – a pokaždé pokorně vrácen!

Všem, kdo si ho přivlastnili, se totiž záhy začaly dít nepříjemné věci, docházelo k tragickým událostem. Tak usoudili, že není radno dráždit symbol Boha. Při cestě zpátky je nutná menší opatrnost, serpentiny jsou místy docela prudké. Je snadné uklouznout.

řeka a palmový les v Preveli

Kašna v Preveli vám prý zajistí rodinný život

Další atrakcí je výlet menší lodí na asi o asi pět kilometrů dál ležící pláž u palmového lesa. Ta je zvláštní tím, že se v ní mísí slaná voda se sladkou, z říčky přitékající z hor. Voda z ní je pěkně studená – každý se v ní zdrží jen chviličku a pak ponoří tělo do teplých vln.

pláž v Preveli

Palmový les před několika lety skoro celý shořel. Ale pak se stromy jako zázrakem vzchopily a rostou dál, až přecházejí do těžko prostupných hor. Tam už se ale nechodí. Mezi turisty je také oblíbená kratší cesta malým autobusem na jedno z mála odpočívadel.

řeka a palmový les v Preveli

Odtud lze sestoupit po 220 schodech ke kapli a kamennému mostu nad strží. Poblíž stéká několik vodopádů. Jen pozor, nahoře vane poměrně silný vítr. Takže je vhodné vzít si mikinu. Na hlavní silnici do Rethymna se obvykle dělá zastávka v městě Spili (mapa), kde lze levně nakoupit.

Většina návštěvníků uvítá i osvěžení v kavárnách, v Preveli nic z toho není. Největší atrakcí je zde Benátská kašna s 25 lvími hlavami umístěnými vedle sebe a chrlícími minerální vodu. Podle pověsti je třeba napít se naráz vody ze všech dvaceti pěti pramenů a do roka je svatba…

kamenný most v Preveli