Máte kladný vztah k marihuaně a navíc rádi cestujete? V tom případě si naplánujte cestu do Las Vegas. V tomto americkém městě hříchu, svítivém ráji bujarých nočních radovánek a kasin, otevřeli Cannabition. Tedy údajně první interaktivní muzeum marihuany na světě. Tato skutečnost nikoho příliš nepřekvapila. Rekreační užívání konopí je legální už v devíti amerických státech, včetně Nevady, Colorada, Kalifornie či Maine.

Název Cannabition je složeninou slov cannabis a exhibition, což si většina z vás nejspíš ihned domyslela. Každopádně muzeum hostům slibuje velmi hypnotický zážitek.

Porazí marihuana kasina?

„Nelze popřít, že užívání marihuany je jistým společenským fenoménem, který lidi spojuje,“ tvrdí zakladatel muzea JJ Walker a dodává, že se jedná o podobný socializační prvek, jakým je kouření cigaret. Zároveň doufá, že se díky expozici podaří do Las Vegas přitáhnout více mladých lidí, které všudypřítomná kasina a hazardní hry nelákají. Mimochodem – vstupné činí 24,20 USD, v přepočtu cca 530 korun.

Kontrastní křiklavé barvy mají připomenout 60. léta, kdy byla marihuana neodmyslitelnou součástí kultury hippies. Přestože jde především o zábavnou expozici, muzeum si klade za cíl destigmatizovat užívání konopí. V muzeu je bohužel zakázáno si zapálit, poněvadž zákony v Nevadě kouření marihuany na veřejných místech neumožňují.

muzeum Cannabition

Do muzea Cannabition teenageři nemohou

„Uvidíme, jak nám to v následujících měsících půjde a zda dokážeme oslovit dostatek turistů. Chceme ukázat, že se nejedná o žádný děsivý byznys. Doufáme, že koncem roku lasvegaské úřady pravidla zvolní a Cannabition se stane jedním z prvních veřejných míst na světě, kde se bude moct marihuana legálně kouřit,“ doufá JJ Walker.

Prozatím se návštěvníci mohou kochat exponáty v nadživotní velikosti, například marihuanovým listem, rukou, která třímá joint, nebo údajně největším skleněným bongem na světě. O vzdělávací prvek expozice se starají průvodci. Návštěvníkům vysvětlí, jak se rostliny konopí pěstují, zpracovávají nebo jaký je rozdíl mezi jednotlivými druhy. Ale vzhledem k citlivosti tématu je vstup do muzea umožněn jen osobám od 21 let.

Ze vzniku muzea Cannabition (mapa) mají radost i registrované společnosti obchodující s marihuanou. Zákon v Nevadě totiž stanovuje, že kdokoli nad 21 let si může s platným občanským průkazem kuřivo koupit. Domácí pěstování je omezeno na několik málo kusů rostlin.

marihuana