„Věčné město“, Řím, je i na podzim častým cílem turistů. Nakonec staré přísloví praví, že sem vedou všechny cesty. Lákadlem jsou antické památky a také příjemné – v říjnu ještě slunečné – počasí s teplotami mezi 23 až 26 stupni. Ti, kteří sem míří častěji, hledají zajímavá místa v blízkém okolí. Zpravidla něčím neobvyklá a přitom – někdy úmyslně – méně známá. Jedním z nich jsou zahrady hradu Ruspoli ve městě Vignanello, vzdáleném jen asi 60 km od italské metropole.

Jeho dějiny sahají do roku 847. Původně sloužil jako klášter. V současnosti je už pár staletí v majetku staré florentské rodiny Ruspoli, konkrétně princezen Claudie a Giady. Obě zde i bydlí. Hrad je otevřen vždy v neděli, ale dá se domluvit i jiný termín na info@castelloruspoli.com.

hrad Ruspoli

Celebrity se tady cítily jako doma

V případě takové návštěvy vás zřejmě bude osobně provázet jedna z urozených dam. Konají se tu také svatby, oslavy, společenské akce. Lze si pronajmout, jistěže ne zadarmo, honosný pokoj a prožít noc jako zámecký pán. Majitelky ale nestojí o přehnaný zájem turistů.

hrad Ruspoli

O tom nakonec nejlépe svědčí skutečnost, že hrad Ruspoli (mapa) není i přes svou starobylost uveden v žádném turistickém průvodci a vědí o něm spíš jen „zasvěcení“. Jinak hodně členů urozené rodiny patřilo k mecenášům umění, dva roky tu například pobýval hudební skladatel G. F. Händel.

Za éry „Dada“ Ruspoliho (jeho osudy prý inspirovaly Felliniho k natočení filmu Sladký život, jednoho z nejlepších všech dob) zde byly častými hosty tehdejší celebrity, Brigitte Bardot a její první choť Roger Vadim, Salvador Dalí, Truman Capote a Roman Polanski.

hrad Ruspoli

Po staletí se skoro nic nezměnilo

Tím, že hrad Ruspoli byl neustále v majetku jedné rodiny a nikdy se nestal terčem útoku, nedocházelo k velkým změnám. Spíš k drobnějším vylepšením. I dnes na každého doslova dýchá historií. Tu nejlépe dotvrzuje popínavá zeleň na zdi, znázornění genealogie rodu, začínající v osmém století.

hrad Ruspoli

Hlavní tahák, výstavní zahrady, které ho obklopují, pochází ze začátku sedmnáctého století. Největší zásluha o ně se připisuje Ottavii Orsiniové. Tu prý jejich hrubá podoba napadla. Do vznešené rodiny se provdala. Její otec Pier Francesco vytvořil první zábavní park na světě!

Není určitě od věci ho navštívit, leží slabou půlhodinku odsud, v městečku Bomarzo (mapa). Je plný podivných příšer, mytických stvoření, neschází ani strašidelný dům. Děti jsou z jeho návštěvy nadšeny, i když zde nejsou žádné adrenalinové atrakce – nebo možná právě proto.

Bomarzo

Návštěva zámku Ruspoli rozhodně stojí za to

Atmosféra je opravdu tajemná. Tvůrce inspiroval román Zuřivý Roland a také hledal útěchu po smrti manželky. Spojil se proto s architektem Pirrem Ligoriem, jedním z nejslavnějších své doby. Díla jsou unikátně vytesaná přímo na místě z šedých vulkanických kamenů.

Bomarzo

Ale zpět k zahradám hradu Ruspoli. I když od jejich vzniku uběhlo více než čtyři sta let, zůstaly prakticky nedotčené. Složité, až komplikované geometrické vzory vyniknou nejlépe při pohledu z oken. Úžasně působí také terasovitá tajná zahrada, rafinovaně umístěná nad střechami domů z ulice.

hrad Ruspoli