Přísloví „vzácný jako šafrán“ známe i u nás. Na rozdíl od jiných neztratilo časem platnost, naopak sušené čnělky této byliny jsou stále vysoce ceněny. Kilo stojí až 50 000 eur! Není proto divu, že šafrán má i vlastní festival. Koná se poslední říjnový víkend ve španělském městě Consuegra.

To leží 66 km od Madridu, a tak není problém zajet tam v rámci víkendového pobytu. Návštěvník se pak může pochlubit účastí na slavnosti, o níž nemá (až na místní a botaniky) nikdo potuchy. I když byla poprvé pořádána v roce 1963, pěstování šafránu má v tomto kraji dávnou tradici.

Festival šafránu

Spolehlivě vám rozproudí krev v žilách

Už ve spisu z roku 1183 si král Alfonso VIII. nárokoval třetinu úrody. Asi nejprve nezaškodí malá exkurze o této rostlině. Znali ji staří Egypťané, je popsána v Ebersově papyru, soupisu lékařských receptů z roku 1550 př. n. l. (ale text byl zřejmě opsán z ještě mnohem staršího).

Podle něj působí velmi příznivě na oči, krevní oběh, dýchací potíže, zažívací orgány, zlepšuje mužskou plodnost. Navíc umí zvýšit adrenalin, rozproudit krev v těle a zachovat jeho sílu i po vyčerpávajícím boji. Vědci zjistili, že většina účinků šafránu stále platí, navíc zbystřuje mysl.

šafrán

I když pochází ze Středního východu, v regionu La Mancha se mu vždy výjimečně dařilo. Spolu s révou a olivami byl nejvíc rozšířený. Sklízí se jen ručně a není to jednoduché. Musí se začít brzy ráno, kdy se okvětní lístky naplno otevřou. Z nich se poté vytáhnou červená vlákna (čnělky).

Vypadají tak trochu jako nitě. Kuchaři v lepších restauracích jimi dochucují polévky, mořské plody a další vybrané pokrmy. Jeho vzácnost spočívá kromě náročnosti sklizně i v tom, že zdaleka ne všude jsou vhodné podmínky pro jeho růst. Hodně se mu daří v Iránu.

šafrán

Co mají společného Consuegra a Don Quijote?

Ale zpět k festivalu ve městě Consuegra (mapa). Je folklórní, většina účastníků má na sobě dobové kroje. Ovšem nepocházejí zdaleka jen odsud. Je to událost, na kterou se sjíždějí soubory z celého Španělska, stejně jako hudebníci. Pochopitelně nesmějí scházet lidové tance, ty probíhají v ulicích prakticky neustále.

Festival šafránu

Součástí jsou také tradiční klání, ne však bojová. Např. frézování pšenice ve větrném mlýně nazývaném Sancho, podle sluhy Dona Quijota, měření nejvyšší rychlosti při extrakci vláken. Gurmáni jistě ocení soutěž, v níž se hodnotí nejlepší pokrmy uvařené z tohoto koření.

šafrán

Květy šafránu v ulicích umožní všem zkusit z něj nesnadno získat „náplň“. Jen málokomu se to povede. Město Consuegra a celý kraj proslavil i spisovatel Miguel de Cervantes. Jeho román Důmyslný rytíř don Quijote de La Mancha stále platí za jedno z největších literárních děl světa. I proto v městečku stojí větrné mlýny, s kterými tento zvláštní „hrdina“ bojoval.

Consuegra

Zdejší hrad vyrabovali Napoleonovi muži

Za návštěvu stojí starobylý hrad. Ve dvanáctém století ho z původní strážní věže přestavěl král Alfonso VIII. a zasvětil Jeruzalémskému vojenskému řádu. Jeho rytíři ho pak neustále vylepšovali.

Později ho bohužel dobyl Napoleon. Jeho vojáci zničili archiv, odnesli cennosti, relikvie. Poté chátral. Renovace začala asi před padesáti lety a práce stále pokračují. V interiéru najdeme starobylý nábytek a zbraně. Architekti ocení citlivé sladění arabských a evropských prvků.

Consuegra

Přistupná je cisterna s klenutou klenbou, vězení, místnost, kde byl uložen archiv. Albarranská čtyřpatrová věž má kruhový tvar a ukazuje umění islámských stavitelů. Je možné navštívit rovněž poustevnu, terasy a zahradu. Rozhodně stojí za prohlídku…

A na závěr video pro ty, které festival šafránu ve městě Consuegra zajímá – ZDE.

Consuegra