Chystáte se do marockého města Marrakéš? Pokud ano, určitě si nenechte ujít návštěvu proslulého tržiště Jemaa el-Fna se spoustou stánků, venkovních restaurací, kejklířů, chovatelů opic i zaříkávačů hadů. Přibližně 200 metrů od něj se tyčí mešita Koutoubia, která je orientačním bodem celého Marrakéše. Aby ne – díky své výšce 77 metrů je viditelná ze vzdálenosti až 29 kilometrů!

Pochází z konce 12. století a jedná se o nejslavnější sakrální stavbu Almohádů. Tedy berberské dynastie marockého původu, vzešlé z reformního islámského hnutí oponujícího rigidnímu režimu Almorávidů. Mešita je známá nejen pod názvem Koutoubia (česky Kutubíja), ale říká se jí také Jami‘ al-Kutubiyah, Kotoubia, Kutubiya nebo Kutubiyyin.

mešita Koutoubia

Co má Koutoubia společného s knihami?

Všechny názvy v podstatě znamenají jedno – mešita knihkupce. Proč? Na nedalekém tržišti (souku) se už po staletí obchoduje s knihami. Během dne zde bylo možné spatřit až 100 prodejců knih najednou. Jestliže se v budoucnu ocitnete v Marrakéši, budete si moct mešitu Koutoubia prohlédnout pouze zvenčí. Dovnitř totiž smějí výhradně muslimové. Světlou výjimkou v tomto ohledu je obrovská mešita Hassana II. v Casablance, jejíž skvostné interiéry jsou přístupné i turistům.

mešita Koutoubia

Čím mešita Koutoubia (mapa) zaujme? Výrazným minaretem, který – včetně osmimetrové horní věžičky se třemi pozlacenými bronzovými koulemi nad sebou a s vlajkovým stožárem o kus dál – měří zmíněných 77 metrů. Stavbu zdobí taktéž zakřivená okna, keramické obklady, špičaté ozuby a dekorativní oblouky.

mešita Koutoubia

Omítka musela po čase pryč

V noci je krásně osvětlená, její součástí je i velké venkovní prostranství se zahradami. Není od věci zmínit, že Koutoubia inspirovala tvůrce dalších dvou podobných budov – Giraldy ve španělské Seville a Hassanovy věže v Rabatu, hlavním městě Maroka.

Minaret mešity Koutoubia je postaven z pískovce, který byl původně omítnut. Experti se však po letech rozhodli fasádu odstranit. Každá strana čtvercové základny má délku 12,8 metru. Minaret ukrývá šest místností nad sebou a byl navržen tak, aby se z něj nikdo nemohl dívat do králova harému. Základ hlavní budovy, široké 80 metrů, tvoří částečně cihly a částečně pískovec. Prostorná modlitební hala má tvar písmene T. Nechybí ani nádvoří s fontánou uprostřed.

mešita Koutoubia

Foto – Richard Sacher