Přímo v den říjnového úplňku, tedy ve středu 24. října 2018, byl v Asii oficiálně zprovozněn celosvětově nejdelší most přes moře. Jmenuje se Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge (HZMB nebo také HKZMB) a měří 55 kilometrů. Jeho výstavba trvala devět let a vyšla na cca 454 miliard korun.

Most spojující Hongkong, čínské město Ču-chaj a správní oblast Číny Macao (mapa) by měl podle expertů vydržet silné zemětřesení i tajfun. Kombinovaný systém tvoří šestiproudé silnice, respektive tři lanové mosty, téměř sedmikilometrový podmořský tunel a dva umělé ostrovy. Bez ohledu na to, kudy vede, se jedná o šestý nejdelší most na světě. Slavnostní otevření se uskutečnilo o den dříve (23. října 2018) za účasti čínského prezidenta Xi Jinpinga.

Jízdenka vyjde zhruba na dvě stovky

Tento nejdelší most přes moře především významně sníží dobu jízdy mezi městy. „Díky mostu se cesta mezi Hongkongem a ústím Perlové řeky výrazně zkrátí. A přiblíží tak i další oblasti na méně než tři hodiny jízdy z Hongkongu,“ uvedl mluvčí dopravního podniku v Hongkongu.

Nadšeni jsou nejen místní, ale také turisté. Dojíždění za prací už nebude více než tříhodinovým utrpením, ale pouhou půlhodinkou strávenou za volantem. A turisty vyjde přejezd autobusem v přepočtu na 170 až 220 korun.

nejdelší most přes moře Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge

Kolik Eiffelovek pojme nejdelší most přes moře?

„Je to obří projekt. S Čínou už jsme sice spojeni letecky, pozemní i námořní dopravou, ale most byl potřeba. Zejména jako politický symbol, aby lidem tady připomněl, že jsou s domovinou spojeni,“ prohlásila politička Claudia Mo.

Na konstrukci mostu Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge se použilo přes 400 tisíc tun oceli, což by vystačilo na šedesátku Eiffelových věží. Původně měl být provoz na mostě zahájen už před dvěma lety. Jenomže výstavbu provázela řada kontroverzí, například otázka dopadu na životní prostředí, vyšetřování korupce nebo kritika kolem bezpečnosti práce. Nejméně 18 dělníků zemřelo, častokrát po pádu z výšky, a několik set se jich při práci zranilo.