Každoročně třetí čtvrtek v listopadu začíná ve 12:01 ve Francii slavnostní ochutnávka nového ročníku Beaujolais. V podstatě jde o nejrozšířenější svátek na světě, to samé se – logicky s časovým odstupem – děje v dalších 190 zemích!

Každý milovník vína je doslova nažhavený okoštovat novou várku moku, co se sice chuťově nemůže měřit s prestižními (i když má svou kvalitu), ale zase je vždy první v roce. Letos je křest očekáván s větším napětím než jindy. Díky horkému létu by mělo jít o výjimečný ročník…

Beaujolais

Už jste vyzkoušeli pravý cibulový koláč?

Révě sucho neškodí, bere si vodu z kořenů hluboko v zemi. Naopak slunce zvýší cukernatost a jakost hroznů. Zprvu se vína dělalo málo, jen na oslavu konce sklizně, pro spotřebu vinařství. Červené odrůdy totiž kvůli době zrání nesměly být nikdy nalahvovány dříve než 15. prosince.

Beaujolais

Existoval na to i zákon! Ten byl v roce 1951 změněn. Místní toho využili a začali stáčet mladé víno na rychlé pití. Obvykle se prodá za měsíc. Pochází z modré odrůdy Gamay Noir (té je tu nejvíc) tradiční macerací ručně posbíraných, nemletých hroznů pod tlakem oxidu uhličitého.

Kvasí v uzavřených nádobách. Beaujolais se liší od ostatních i tím, že se podává vychlazené na 12 °C. Je lehké, svěží, s chutí ovoce, aromatické, rubínové barvy. Skvěle se hodí k drůbeži, rybám, zelenině, zvěřině a ve Francii hodně populárním cibulovým koláčům.

Beaujolais

Oblast Beaujolais nabízí víc než jen víno

Francouzští vinaři z oblastí jako Bordeaux, Côtes du Rhône, Provence či Burgundsko, kde vznikají tzv. velká vína, považují víno Beaujolais za marketinkovou propagandu. Odmítají ho vůbec uznávat, považují ho za podřadné, nehodné prastarých tradic vinohradnictví.

Přesto se každý rok vydává do severní Rhôny (mapa), kde vinařská oblast leží, mraky lidí, toužících ochutnat první doušky nové várky. Výchozím bodem je město Beaujeu, podle níž je pojmenovaná. Tam se většinou nezdrží, je malé (2000 obyvatel), za zhlédnutí stojí jen kostel sv. Mikuláše.

vinařská oblast Beaujolais

Pak už se vydají dál do kraje, menší i větší vinařství jsou připravena koštovat se zákazníky. Pokud se potvrdí předpoklad výjimečného ročníku, mohla by padnout magická a neuvěřitelná hranice dvě stě milionů (!) prodaných lahví ročně. Ovšem nejen vínem živ je člověk.

Beaujolais

I přes lehkost a malé množství alkoholu nejde pít od rána do večera, takže se turisté vydávají obdivovat krásy krajiny. V ní sice vládnou keře vinné révy, ale najdeme tu lesíčky, háje, různá stavení, kostely, honosné i opuštěné zámky, rozeseté různě po krajině, nejen ve městech.

Beaujolais

Zkuste si zaexperimentovat v kuchyni

Cestovní agentury zpravidla nabízejí víkendové pobyty s ochutnávkou vína i jídla. Obvykle do deseti vesnic Beaujolais (Brouilly, Chenas, Chiroubles, Cote de Brouilly, Fleurie, Julienas, Morgon, Moulin-a-Vent, Regnie a Saint-Amour), které se chlubí nejkvalitnějším mokem.

Beaujolais

Společně s lahví nesmí nikdy na stole chybět sýr, hlavně kozí, Cabrion. Ale i jemný Séchon, či Pierres Dorées, ten je napůl kozí, napůl kravský. Dále zvěřina, kachny, koroptve, krocani i u nás oblíbená jitrnice a jelita. Jde prostě o kulinářské hody zakončené netradičním dezertem.

Ten snadno uděláme i u nás. Stačí dát do mísy jahody, lehce posypat cukrem, několika lístky máty a nechat půl hodiny stát, aby vše dohromady pustilo šťávu. Pak přilít Beaujolais (ale ne zase moc, je trpké), nechat deset minut odležet, aby se vůně a chutě promísily, a mlsat.

Beaujolais