Kanárské ostrovy patří na podzim a v zimě k nejžádanějším destinacím. Je tu hezky, často svítí slunce, moře má kolem 20 °C. Kdo nemusí „kafe“, může se v něm koupat třeba i o Vánocích. Nejvíc turistů létá na Gran Canarii, je přírodně nejrozmanitější. Jedinci, kteří rádi poznávají neobvyklá prostředí, ovšem nejspíš zamíří na vedlejší ostrov Lanzarote. Ten se – nejen sopečným černým pískem na plážích – vymyká tomu, co lze vidět kdekoli jinde. Není ovšem výjimečný jenom na povrchu, ale i pod ním. Příkladem je jeskyně Cueva de los Verdes.

jeskyně Cueva de los Verdes

Leží sice osamocena v lávových polích, ale tak hodinku cesty z oblíbených letovisek jako například Puerto del Carmen. Její prohlídku cestovní agentury nabízejí a bývá o ni velký zájem.

jeskyně Cueva de los Verdes

Vznikla díky vulkánu Monte Corona

Jde o zcela unikátní zážitek. Příznivec Julese Verna, co četl jeho román Cesta do středu Země, si tu musí připadat ve svém živlu. Několikakilometrová jeskyně se totiž nalézá v chráněné oblasti Monumento Natural del Malpaís de La Corona. Její součástí je rovněž největší lávový tunel světa (Túnel de la Atlántida), který se táhne kilometr a půl pod mořskou hladinou.

jeskyně Cueva de los Verdes

Jeskyni vytvořily už před mnoha tisíci lety lávové proudy po erupci vulkánu Monte Corona (na dalším snímku). Ty tekly až do oceánu. Místní ji od šestnáctého století využívali jako úkryt před útoky pirátů, je hodně rozlehlá. Pro turisty je dnes vyhrazena jen menší část, ale i ta měří dva kilometry.

Monte Corona

Jeskyni Cueva de los Verdes vyšperkoval Jesús Sota

Návštěva jeskyně Cueva de los Verdes (mapa) je nezapomenutelná. Všechny zajímavé útvary jsou překrásně nasvícené, což je výsledek kreativity i představivosti zdejšího umělce Jesúse Sota. Ten tuto světelnou projekci vymyslel (ve spolupráci s Césarem Manriquem, legendou Lanzarote, jeho díla najdeme všude).

jeskyně Cueva de los Verdes

Soto se hodně soustředil na hru světla a stínu na skalách a barevně ještě zvýraznil místa, aby se podobala stavu, jak je láva opustila. Prohlídka trvá přibližně hodinu. Intervaly mezi nimi jsou velmi krátké, 20 minut, takže se obvykle dlouho nečeká.

jeskyně Cueva de los Verdes

Jeskyně Cueva de los Verdes na ostrově Lanzarote je proslavená i díky přírodní koncertní síni. Najdeme ji v blízkosti vchodu. Má kapacitu 500 diváků a naprosto úžasnou akustiku. Všechna představení, většinou vážné hudby, se díky ní konají bez přítomnosti mikrofonů a jakékoli jiné techniky.

koncertní sál

Prohlédnete si i Údolí tisíce palem

Jako kontrast k sice barevnému, ale přece jen na někoho poněkud pochmurně působícímu podzemí průvodce obvykle na závěr zavede turisty do půvabného městečka Haría (mapa). Zde lze navštívit Muzeum zmíněného Césara Manriqueho či kostel Nuestra Señora de la Encarnación.

Hned u vstupu je jedna z nejstarších církevních budov, poustevna San Juan Bautista. Náměstí León y Castillo zase zve k odpočinku pod stínem vavřínů a eukalyptů. Hária je také branou do Údolí tisíce palem, díky zvláštnímu mikroklimatu úplně nejzelenějšího místa celého ostrova.

město Haría na Lanzarote