Spojené arabské emiráty si našly u našich turistů, jak se říká, místo na slunci. Asi proto, že tam svítí skoro stále. Přesto, že jde o přísně muslimskou zemi, kde hlavně ženy musejí počítat s jistými omezeními, zájem o zájezdy, hlavně na podzim a v zimě, stoupá.

Jelikož jsme čtenáře se základními informacemi o tomto poněkud zvláštním spojení sedmi územně správních celků již seznámili (ZDE), můžeme se dnes zaměřit na jednotlivé „vychytávky“, které určitě stojí za podívání…

Děti nahradili legrační roboti

Jedna je relativně nová a týká se velmi populárních velbloudích dostihů. Poté, co ochránci dětí i zvířat prosadili zákaz používat jako žokeje malé děti, hledali pořadatelé jiné cesty. A našli – roboty! Je možné je vidět v Abu Dhabi i jinde. Navlečeni do malých uniforem vypadají dost komicky.

Dálkově řízeno majiteli je i kritizované vynucování nejvyšší rychlosti zvířat šleháním. Navíc na ně dali senzory. Ty měří rychlost, tempo, údaje se využívají ke koordinaci běhu velbloudů. Inovace rapidně zvýšila návštěvnost, takže, jak to bývá, dosáhli odpůrci pravého opaku…

velbloudí dostihy v SAE

Odvezete si stříbrné dýky i koberce

Hlavně turisté, co v Emirátech tráví delší dovolenou, zjistí, že už je povalování a koupání na plážích neuspokojuje – i když jim nelze nic vytknout. Hledají tak jiné možnosti, jak se zabavit. Mnozí zamíří do nejvíc staromódní části SAE, emirátu Fujairah. Jako jediný nemá ložiska ropy.

Snaží se odlišit od ostatních a přilákat návštěvníky nejen na moderní stavby a okázalý luxus, ale především na tradiční zvyky i řemesla. Nabízí možnosti pro rybaření, lze i s místními a s bárkou vyjet na lov. Ti, co mají rádi procházky, ocení lidmi nedotčené hory, kde mohou o samotě rozjímat.

Nebo, podle povahy, obdivovat krásy přírody. Cestou lze narazit na malé osady, kde se dají koupit různé suvenýry ze dřeva či kůže, krásné koberce, stříbrné dýky, šperky.

Emiráty lákají i na koberce a další typické výrobky

Emiráty zaujmou také milovníky historie

Ti, jež zajímá minulost, se zastaví ve vsi Bithnah (mapa), kde je stará pevnost. Najdou tu i archeologické naleziště. To sice pochopitelně nemůže konkurovat mnohem známějšímu v Dubaji, navíc cíleně zařízenému tak, aby návštěvníci viděli nejen vykopávky, ale i co nejvíc z úžasných nalezných pokladů, přesto určitě stojí za návštěvu.

pevnost Al Bithnah

V oblasti, kde se dnes nacházejí některé emiráty, byla dřív velice důležitá obchodní cesta mezi Ománem a Irákem. Pochopitelně zde, jako v celém tomto historicky dost bouřlivém regionu, byli velice aktivní piráti. S oblibou přepadávali lodě se zbožím a na pevnině lup vykládali.

Sharjah láká na zajímavá muzea

V poněkud schizofrenní situaci je emirát Sharjah. Snaží se sice posilovat turistický ruch, je tu spousta hotelů, prázdných pláží, ale zároveň ctí nejpřísnější muslimské zákony. Např. zákaz alkoholu (až na hotelové bary) a decentní oblékání žen na veřejnosti. Hodně cílí na milovníky umění.

pláž v emirátu Sharjah

Ti mohou v Sharjah Art Museum obdivovat díla arabských malířů i sbírku panovnické rodiny. Honosný palác hostí Archeologické muzeum se zajímavými nálezy soustředěnými z celých Emirátů. V dalším pak lze spatřit náboženské předměty, staré rukopisy a svazky Koránu.

Muzeum islámské civilizace v emirátu Sharjah

Rodiny s dětmi jistě zaujme přírodovědecké Sharjah Science Museum. Má pět hal, kde lze vidět vzácné rarity. Například fosilii dinosaura, zkameněliny mořských pravěkých živočichů, vesmírný meteorit. Prostě ve Spojených arabských emirátech si každý – až na „hospodské povaleče“ – najde svoje…

Sharjah