Luxusní hotel, kanceláře a apartmány budou součástí nejvyššího afrického mrakodrapu. Jeho stavba byla zahájena 1. listopadu 2018 v Rabatu, marockém hlavním městě. Přibližně 250 metrů vysoká budova ponese název The Bank of Africa Tower. Dokončena by měla být koncem května roku 2022.

Za návrhem mrakodrapu, který bude mít 55 pater, stojí španělský architekt Rafael de la-Hoz společně s marockou firmou CHB Hakim Benjelloun.

nejvyšší africký mrakodrap The Bank of Africa Tower

Zastíní svou popularitou i Hassanovu věž?

Rabat je hlavním městem Maroka od roku 1956 a zároveň je jedním ze čtyř královských měst. Je situován na pobřeží Atlantského oceánu. Část Rabatu je od roku 2012 součástí Seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Nejslavnější zdejší stavbou je Hassanova věž (mapa), vysoká „pouhých“ 44 metrů.

Jedná se čtverhranné torzo minaretu s řadou 360 sloupů nikdy nedokončené Velké mešity, stavba započala ve 12. století. Hassanova věž měla dosahovat výšky 70 metrů a měla být nejvyšší na světě. Navzdory tomu, že se tak ve finále nestalo, působí monumentálním dojmem. Pokud se nic nezmění, již za čtyři roky její věhlas pravděpodobně „přebije“ právě The Bank of Africa Tower.

nejvyšší africký mrakodrap The Bank of Africa Tower

The Bank of Africa Tower vyjde na 7 miliard

Už od roku 1973 je nejvyšší budovou v Africe mrakodrap a nákupní centrum Carlton Centre (mapa). Měří 223 metrů, má 50 pater a stojí v Johannesburgu. Co se budoucího rekordmana týče, realizací The Bank of Africa Tower byly pověřeny belgické stavební firmy Travaux Generaux de Construction de Casablanca (TGCC) a BESIX. Ta se podílela i na stavbě Burdž Chalífy v Dubaji, nejvyššího mrakodrapu světa.

Mrakodrap The Bank of Africa Tower financuje marocká organizace BMCE Bank of Africa. Náklady se odhadují na 3 miliardy marockých dirhamů (7,1 miliardy korun). Místní obyvatelé se už nyní na budovu velmi těší, neboť – podle slov Rika Vandenbergha, ředitele společnosti BESIX – se The Bank of Africa Tower stane symbolem jejich země a pýchou pro celý africký kontinent.

nejvyšší africký mrakodrap The Bank of Africa Tower