S přicházející zimou stoupá zájem o exotické zájezdy. Hodně v kurzu je Thajsko. Mnozí se tam vracejí opakovaně. Nejen pro ně nabízíme jako netradiční tip provincii Krabi, která je do značné míry stále nedotčená.

Součástí provincie je – kromě specifických vysokých vápencových stěn – rovněž její stejnojmenné hlavní město, ležící zhruba 200 km od Bangkoku, a také souostroví Phi Phi a Ko Lanta. Krabi najdeme v jižním Thajsku mezi provinciemi Phang Nga a Trang. Pobřeží měří 150 km, nikdo se nemusí obávat, že by na čistě bílých plážích nenašel „místo na slunci“. Ty k tomu ostatně přímo vybízejí.

provincie Krabi

Spokojeni budou také potápěči

Poblíž pláží jsou obvyklé atrakce, včetně adrenalinových. Spokojení budou i ti, co obdivují krásu pod hladinou. Na ostrůvku Koh Poda (mapa) je řada korálových útesů. I pouhých 20 metrů od břehu. Je navíc obklopen palmovými a borovicovými stromy, což mu dodává půvab i na suchu.

Lze se tam ale dostat jedině lodí, tak za půlhodinu. Jen je nutné počítat s tím, že majitel vždy čeká, až bude mít plno. To může chvilku trvat. Přes vše, co ostrov nabízí (snorkeling, jízdu na kajaku ve vlnách, šnorchlování atd.), není překvapivě přeplněný. Moc se o něm neví. Zatím.

ostrov Koh Poda

Přitom si hotely v Krabi udržují vysoké standardy. Kdo chce vyloženě klid, zamíří na poloostrůvek Railay Beach (mapa). Má sice jen čtyři pláže, ale díky kráse vysoce ceněné. Azurové moře obklopují nádherné vápencové útesy, výhledy, jeskyně a četné laguny.

Jsou rafinovaně skryté uvnitř útesů, jejich vzhled se vždy s přílivem mění. To přitahuje hlavně amatérské potápěče. Nejsou zde autobusy, auta, silnice, stánky, značené cesty. Jen chodníky u pláží. I když je skutečně napojen na pevninu, nejjednodušší přístup je opět po vodě.

Railay Beach

Těšit se můžete i na duchovní zážitky

Krabi má menší nevýhodu. Leží stranou vyhlášených letovisek. Vyváží ji však pestrý výčet možností, jak zde strávit dovolenou. Kdo se rád toulá krajem, zajde do přírodního parku Emerald Pool (mapa), kde neobvyklý nížinný les doplňuje rybník (navíc z Bangkoku sem let trvá asi hodinu a půl).

Emerald Pool

Celá oblast Khao Pra-Bang Kram, kde se rozprostírá, je skvělým místem pro sledování vzácných zvířat či rostlin. Včetně ptáka Gurney’s pitta, považovaného za vyhubeného. Staré stromy se tyčí pomalu až k obloze. Navazují na vápencové podloží, to se otevírá do smaragdové vodní plochy.

Gurney's Pitta

Komplex Tiger Cave (Wat Tham Seua) nabízí také duchovní zážitky v úžasném panenském prostředí. Zdejší buddhistický chrám je jeden z nejkrásnějších přírodních divů v Thajsku. Nepostavili ho totiž lidé. Vznikl z vápencových jeskyní uvnitř úpatí útesu. V hlavní jeskyni jsou krásné ikony.

Tiger Cave

Kdo chce nahoru, musí napřed vyjít asi 1 300 schodů. V místním podnebí to není tak snadné. Odměnou je panoramatický výhled na Andamanské moře, krásné skalní útvary, deštný prales zářící ve slunci, ideálně ranním či večerním. Na terase pak narazí na sochu Buddhy.

Buddha na vrcholu Wat Tham Seua

Provincii Krabi vyhledávají rovněž revmatici

Do Krabi se turisté jezdí i léčit. Ti, co mají problémy s pohybovým aparátem, trápí je revmatismus a ischias, zamíří do místa příznačně nazvaného Hot Springs. Termální prameny jsou umístěny v sopečných komorách. Jakési horké vany jsou součástí skalních stěn.

Teplota vody průměrně dosahuje 35 až 40 stupňů. Je plná přírodních minerálních solí a látek, navíc na pozadí krásného okolí obklopeného deštným pralesem. Hot Springs se nachází asi 70 kilometrů od města Krabi, v srdci malé džungle a nedaleko přírodní rezervace Khao Pra-Bang Khram.

Hot Springs

Chystáte se do Thajska? Víme, na co si dát pozor! Důležité informace naleznete ZDE.