Polský Krakov (neboli Kraków) je jedním z nejnavštěvovanějších měst Evropy. I díky tomu, že většina památek je koncentrovaná do malého historického centra. Turista si boty rozhodně neprošoupe.

O vzniku města panuje spousta legend. Poláci věří, že ho založil bájný kníže Krak – je podobnost s naším Krokem náhodná? Mohl to být i legendární keltiberský král Crocco. Podle archeologů je ale pravděpodobné, že název je keltský a zkomolen byl poté, co tento kmen opustil území.

Barbican Krakov

Muzeí je zde jako hub po dešti

První zmínka o městě Krakov pochází z roku 965, zhruba 35 let poté tu vzniklo biskupství. Jeho sláva  vyvrcholila v první polovině desátého století. Zámek se stal sídlem panovníka a tím pádem nejdůležitějším místem v zemi. Později byly vybudovány hradby. Dominantní postavení Krakov (mapa) ztratil v roce 1596.

fontána v centru města Krakov

Tehdejší král Zikmund III. Vassa se rozhodl přesunout dvůr do Varšavy. Větší pohromou však byl vpád Tatarů v roce 1241. Město téměř srovnali se zemí. Zase ale vzniklo typické šachovnicové uspořádání. Co se dochovalo, do něj bylo včleněno, např. ulice Grodzka a Mariánský kostel.

centrum města Krakov

Poláci byli vždy silně věřící a stavěli na počest Boha i Ježíše jeden svatostánek za druhým. Dnes jich je v centru celkem šestnáct z různých slohů i období. A pochopitelně i jiné historické budovy z éry renesance, baroka, gotiky a dalších. V mnohých jsou dnes muzea. Těch je tu opravdu dost.

muzeum v Krakově

Mnohé vlastní rozsáhlé sbírky. Ale například to, co patří knížatům Czartoryským, vystavuje jen jeden obraz. Ale stojí za to. Jde o vzácný originál da Vinciho díla Dáma s hranostajem. Mezi největší atraktivity ovšem patří Wawel, královský zámek s gotickou katedrálou a kryptou. V ní spočívají pozůstatky významných polských králů.

Wawel

Pochutnáte si na pirohách i bigosu

Kdo se chystá navštívit Krakov, je nejlepší počkat do prosince, kdy se tam konají adventní trhy. Největší jsou na Hlavním náměstí (Rynek Glówny). Je slavnostně a vánočně vyzdobeno a stánkaři nabízejí všechno možné zboží. Velký zájem je o jantar a šperky z něj, různé suvenýry. Všude pak prodávají tradiční preclíky – tzv. obwarzanki.

Krakov

Kdo má hlad, nemusí se bát. Krakov je plný restaurací. Z místních specialit lze zmínit bigos – pokrm ze zelí, tmavého masa, klobásy, uzeného bůčku, hub a koření. Populární jsou plněné pirohy. Místní si oblíbili ty s rybím masem, ale náplně jsou různé, slané i sladké. Na těch druhých si pochopitelně pochutnají hlavně děti. Ty pak mají šanci vyřádit se v aquaparku s největším toboganem v Evropě (pokud tedy někde mezitím nepostavili větší).

Svatyně Božího milosrdenství

Krakov přitahuje Židy z celého světa

Kdo obdivuje památky, vydá se obvykle prozkoumat město. Je tu řada pozoruhodných domů, židovská čtvrt Kazimierz, zajímavá tím, že v ní legendární Steven Spielberg natáčel oscarový snímek Schindlerův seznam. I přes německou okupaci tu zůstalo kupodivu dost synagog.

Stará, Izákova, Vysoká, Remuh. Ta ale musela být kompletně obnovena po válečné demolici. Hlavně proto, že na jejím hřbitově je pohřben proslulý Rabi Moses Isserles (The Rema). Chodili za ním poutníci z celé Evropy. Položil základy rituálu, který ortodoxní Židé praktikují dodnes.

synanoga ve čtvrti Kazimierz

Kapli postavili kvůli volům

Pokud jde o křesťanské památky, nejdůležitější kostel – s klášterem – Na Skalce je zasvěcen sv. Stanislavovi. Je viditelný z dálky i z nábřeží řeky Visly. V kostelní kryptě je pochováno třináct slavných, nebo alespoň z hlediska historie důležitých, Poláků.

Zajímavou legendou se může pochlubit kaple svatého Floriána, patrona hasičů. Podle ní tu v roce 1184 zastavil vůz s jeho relikviemi. Volové táhnoucí vůz totiž odmítali jít dál. Nic na ně neplatilo, dokud někoho nenapadlo, že by mohlo jít o znamení vyšší moci. A zřejmě bylo.

Když se doprovod usnesl, že zde postaví svatostánek, dala se zvířata do pohybu. Závažný slib si pak netroufli porušit, stojí dodnes. Na náměstí Plac Wolnica neunikne vaší pozornosti gotická bazilika Božího těla. Krakov v Polsku je pověstný i nočním životem, bary jsou obležené hosty často až do rána.

Krakov a řeka Visla