Láká vás cestování, ale máte strach, že vám v zahraničí někdo ublíží? Vaše obavy jsou možná trochu přehnané. Každopádně pro vás máme aktuální seznam destinací, v nichž se můžete pohybovat takřka beze strachu. Tady jsou nejbezpečnější země světa za rok 2018!

1/ Island

Prvenství opět obhájil Island, tedy parlamentní republika na stejnojmenném ostrově na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu. Aby ne! Jedná se o nejřidčeji zalidněný evropský stát. Jeho rozloha činí 103 125 km², žije zde přibližně 340 000 lidí, v průměru tři osoby na kilometru čtverečním.

Islandu se přezdívá ostrov ohně. Je totiž plný sopek, jež neustále chrlí žhavou lávu a horký popel. Turistickou atrakcí jsou četné termální prameny, gejzíry a bahenní sopky. Sjíždějí se sem především milovníci panenské a zároveň nevšední přírody. Hlavním městem je Reykjavík (mapa) na jihozápadě ostrova. A pozor – v létě je tady pouze 12 až 16 stupňů.

Chcete Island poznat na vlastní oči? Seznam výhodných zájezdů naleznete ZDE.

vesnice Vik na Islandu

2/ Nový Zéland

Už dva roky je druhou nejbezpečnější zemí světa Nový Zéland, stát v jihozápadní části Tichého oceánu. Tvoří ho dva velké ostrovy, Severní a Jižní (jsou odděleny Cookovým průlivem), a několik menších ostrůvků. Od Austrálie je vzdálen cca 2000 km. Hustota zalidnění je tu také velice nízká – na kilometr čtvereční připadá 14 osob.

S Islandem toho má Nový Zéland společného mnohem víc. Uprostřed Severního ostrova se totiž nachází oblast sopek. Čtyři jsou stále činné, je zde rovněž spousta bublajících horkých pramenů a gejzírů. Ovšem pozor – nejtepleji je tady v lednu a v únoru, nejchladnějším měsícem je červenec. Obdivovat můžete nelétavého ptáka jménem kivi, rozprostírá se tu 14 národních parků. Hlavním městem je Wellington. Nachází se na jihozápadním cípu Severního ostrova, jeho součástí je mimo jiné i významný přístav.

Hodláte se organizovaně vypravit na Nový Zéland? Seznam výhodných zájezdů naleznete ZDE.

Wellington Nový Zéland

3/ Rakousko

Loni čtvrtá, letos třetí nejbezpečnější země světa nese název Rakousko. Samozřejmě – i v tomto státě jsou zóny, kde občas k nějakému problému dojde, ale obecně se jedná o velmi mírumilovné území. Mezi nejoblíbenější cíle se řadí hlavní město Vídeň, dále Salzburg a Graz (Štýrský Hradec).

Na své si přijdou především obdivovatelé funkčních pamětihodností, zejména zámků, hradů, klášterů a kostelů. Milovníci sladkostí si pochutnají na originálním dortu Sacher, sportovci nejspíš vyrazí do alpských středisek. Úžasnou pastvou pro oči je taktéž Halštatské jezero (Hallstätter See). V listopadu a v prosinci jsou hojně navštěvované vánoční trhy, a to nejen ve Vídni. Ostatně – co takhle strávit Silvestr 2018 právě tam?!

Chcete poznat nové lidi a zažít spoustu legrace? Vypravte se do Rakouska v rámci některého z autobusových zájezdů. Jejich seznam naleznete ZDE.

Hallstatt Rakousko

Které země se také řadí mezi nejbezpečnější?

Na čtvrtém místě skončilo Portugalsko, které se pyšní skvostnými plážemi a je tak vyhledávané zejména v letní sezóně. Páté nejbezpečnější je Dánsko, jedna z ekonomicky a sociálně nejvíce rozvinutých zemí světa. Proslavil ji mimo jiné spisovatel Hans Christian Andersen. Mimochodem – do všech dánských státních muzeí je vstup zdarma, stejně tak je zdarma půjčování knih v knihovnách… Šestou nejbezpečnější zemí světa za rok 2018 je Kanada, na sedmém místě figuruje Česko!

Osmý je Singapur, městský stát v jihovýchodní Asii. Paradoxně v něm žije 7 540 obyvatel na km², což je ideální předpoklad pro vysokou kriminalitu. Avšak díky tomu, že zde panuje údajně nejvyšší kvalita života na planetě a že každý druhý člověk vyznává buddhismus, nedochází k častým problémům. Deváté skončilo Japonsko a desátou nejbezpečnější zemí za rok 2018 je Irsko (na snímku). Naopak v poslední dvacítce nechybí Ukrajina, Rusko, Irák, Afghánistán, Somálsko, Libye, Jemen, Jižní Súdán či Sýrie. Ta je na tom aktuálně nejhůř…

Galway Irsko

Jak žebříček mírumilovnosti vzniká?

Žebříček mírumilovnosti (oficiálně se jmenuje Světový index míru) každoročně sestavuje Institut pro ekonomii a mír. Mezinárodní tým expertů při hodnocení jednotlivých zemí zohledňuje 23 faktorů, jež určují, do jaké míry je konkrétní země mírumilovná. Experti zkoumají například podíl armádních výdajů na státním rozpočtu, počty násilných trestných činů a vražd nebo počet uvězněných lidí.