Velká Británie plánuje odchod z Evropské unie, čímž se do určité míry uzavře světu. Navzdory tomu hledá způsoby, jak zaujmout zbytek planety! Zastupitelé hlavního města Londýn momentálně zvažují výstavbu nové kulturní a turistické atrakce, která by se současně stala jednou z dominant této metropole. Je vysoce pravděpodobné, že zvítězí unikátní návrh víceúčelové věže The Tulip (Tulipán).

Tyčit by měla hned vedle věhlasné budovy 30 St Mary Ax, jíž se neoficiálně říká Gherkin (Okurka) a s níž by náramně ladila. The Tulip totiž společně navrhly společnosti J. Safra Group a Foster + Partners, tedy majitelé a architekti 30 St Mary Axe…

věž The Tulip vizualizace

Lanovky na fasádě by mohly být velkým hitem

Věž The Tulip má být 305 metrů vysoká a sloužit by měla především jako vzdělávací zařízení, provozované zmíněnou společností J. Safra Group. Inovační program čítá 20 000 volných míst ročně pro londýnské děti školou povinné a zároveň skýtá jedinečnou možnost shlížet na Londýn z výšky tří set metrů. The Tulip, stejně jako 30 St Mary Axe (mapa) inspirovaný přírodou, slibuje významný kulturní a ekonomický přínos. Konat by se tu měly nejrůznější – obchodní, společenské i studijní – akce.

věž The Tulip vizualizace

Galerie s dokonalým výhledem, prosklené lávky uvnitř budovy i kulaté lanovky na fasádě bezesporu osloví zástupce všech věkových kategorií. Příjemným bonusem budou interaktivní materiály týkající se historie Londýna a také informace od erudovaných průvodců.

věž The Tulip vizualizace

Chybět nebude ani bar a restaurace s 360stupňovým výhledem na město. Ekologické aktivisty jistě potěší informace, že věž The Tulip bude – díky speciálním technologiím – nenáročná na provoz a denně spotřebuje minimální množství energie. Co na ni říkáte vy?

věž The Tulip vizualizace

Realizace věže The Tulip potrvá pět let

V závislosti na procesu schvalování územního plánu by výstavba věže The Tulip mohla začít již v roce 2020 a trvala by přibližně pět let. Co se společnosti Foster + Partners týče, jedná se o studio zaměřené na udržitelnou architekturu, urbanismus a design. Založeno bylo v roce 1967 Normanem Fosterem, jenž je zároveň výkonným předsedou.

Na svém kontě má Foster + Partners spoustu úspěšných projektů v nejrůznějších zemích světa (např. Apple Dubai Mall v Dubaji, Divadlo Steva Jobse v kalifornském Cupertinu či Bund Finance Center v Šanghaji. Momentálně se studio stěžejní měrou podílí na výstavbě letiští v Kuvajtu, Mexiku a Panamě.

věž The Tulip vizualizace