Nádherných pláží najdeme na naší planetě spoustu. Potvrdit to mohou všichni ti, co pravidelně létají například na řecké ostrovy, do Thajska či na ostrov Mauricius. Které pláže jsou však nejlepší podle několika stovek profesionálů z oblasti cestovního ruchu? Novináři, cestovní agentury i blogeři z celého světa se během roku 2018 soustředili především na estetickou stránku, odlehlost a kvalitu vody a písku. Vybrali 50 pobřežních lokalit z různých světadílů – a my vám nyní některé z nich představíme!

1/ Navagio, Řecko

Pláž Navagio na řeckém ostrově Zakynthos nejspíš velmi dobře znáte – minimálně z fotografií nebo z televize. Průměrná doba slunečního svitu je 275 dní a průměrná teplota vzduchu činí 19 stupňů Celsia. Skvostná pláž obklopená bílými útesy je přístupná pouze po moři. Její nedílnou součástí je vrak pašerácké lodi, která před několika desítkami let vezla cigarety. Ztroskotala a příbojem byla vržena právě na Navagio Beach (mapa)…

Navagio Beach

2/ Whitehaven, Austrálie

Mezi nejlepší pláže světa se právem řadí Whitehaven Beach, rozprostírající se v australském státě Queensland. Je dokonce ještě odlehlejší! Dostupná je totiž pouze helikoptérou nebo hydroplánem. Leží na ostrově Whitsunday (mapa), který obklopuje Velký bariérový útes. Slunce tady svítí cca 292 dní a průměrná teplota je 27 stupňů Celsia.

Whitehaven Beach

3/ Anse Lazio, Seychely

Díky své nedotčené kráse se „vyhoupla“ mezi nejlepší pláže světa Anse Lazio na Seychelách. Těšit se můžete na tropický ráj (mapa) s kokosovými palmami, žulovými kameny, měkkým zlatým pískem a průzračnou vodou Indického oceánu. A to vše je zalité sluncem! Tedy alespoň 226 dní v roce. Průměrná teplota vzduchu je 29 stupňů, voda má v průměru o dva stupně méně. Oblast je ideální ke šnorchlování.

Anse Lazio

4/ Grace Bay, Turks and Caicos

O skvostné pláži Grace Bay, která je součástí souostroví Turks and Caicos, jsme již psali ZDE. Nezbývá než dodat, že zde vládne cca 319 slunečných dní v roce a průměrná roční teplota vzduchu je 29 °C. Díky pestrobarevnému ochrannému útesu, který se nalézá 1,6 km od pobřeží, jde o jedno z nejdokonalejších míst (mapa), kde se můžete ponořit do teplých vod Atlantského oceánu. Mimochodem – podle hlasujících expertů je to absolutní světová jednička!

Grace Bay

5/ Pink Sands, Bahamy

Především díky úchvatnému růžovému písku i čistotě vody se mezi nejlepší pláže světa hravě dostala Pink Sands Beach na Bahamských ostrovech, konkrétně na ostrově Harbour. Mačkat se tady nebudete – atraktivní pláž (mapa) měří zhruba 5 kilometrů a široká je 50 až 100 metrů. Růžová barva písku souvisí se schránkami mikroskopických organismů foraminifera neboli dírkonošci. Počet slunečných dnů v roce je 223, průměrná roční teplota vzduchu 28 °C…

Pink Sands Beach

6/ Trunk Bay, Americké Panenské ostrovy

Jednou z nejlépe zachovalých pláží na světě je Trunk Bay na Amerických Panenských ostrovech, konkrétně na ostrově St. John. Ten ze dvou třetin tvoří národní park. Nejlepší pláže ostrova se rozprostírají na severním pobřeží, mezi nimi i Trunk Bay (mapa). Potápěči jistě ocení 205 metrů dlouhou podvodní stezku, na níž jsou vyznačeny zajímavosti a zvláštnosti, na které lze u útesů narazit. Pod hladinou můžete obdivovat papouščí ryby, tarpony, bodloky žluté, chňapaly, rejnoky, kranasy a spoustu dalších pestrobarevných rybek. Ovšem slunečných dnů je zde pouze 140!

Trunk Bay

7/ Hyams, Austrálie                

Na jižním pobřeží Nového Jižního Walesu, což je spolkový stát na východě Austrálie, leží dlouhá a krásná Hyams Beach (mapa). Zdejším unikátem je neskutečně bílý písek, díky němuž se řadí mezi nejlepší pláže na světě. A co víc – v okolí můžete pozorovat velryby a delfíny. V severní části pláže se nalézá stejnojmenná vesnička, kam se ze Sydney dostanete autem za tři hodiny. Slunečných dnů je zde dostatek (cca 251 ročně), ale s průměrnou teplotou už je to horší – 17 stupňů. Tudíž je třeba zvolit vhodný termín…

Hyams Beach

8/ Anse Source d’Argent, Seychely

Báječných 325 slunečných dní v roce a průměrná roční teplota 27 °C – nejen tím se pyšní atraktivní pláž Anse Source d’Argent (mapa) s velkými exotickými balvany. Tato kráska, jež se rozprostírá na jihozápadě seychelského ostrova La Digue, je jednou z nejfotografovanějších pláží na světě. Přesto je po většinu roku téměř liduprázdná, neplatí se zde vstupné, nepotkáte žádného hlídače, maximálně obchodníka s lasturami či šátky.

Anse Source d’Argent na Seychelách

9/ Baia Dos Porcos, Brazílie

Dokonale ukrytá v souostroví Fernando de Noronha je pláž Baia Dos Porcos s přezdívkou Zátoka prasat (mapa). Voda je zde klidná a průzračná, fascinující jsou skalní útvary včetně ikonických Dois Irmaos (Dva bratři). Na pláž se dostanete jedině pěšky. A pozor – za pobyt na ostrově se platí a počet turistů je limitován. Vodní sporty jsou tu zakázány, mimo jiné i kvůli želvám a dalším zvířatům. Průměrná roční teplota vzduchu je 27 °C!

Baia Dos Porcos

10/ Playa Paraiso, Mexiko

Křišťálově čistá voda, krásný písek, štíhlé palmy a 290 slunečných dní v roce charakterizují Playa Paraiso (nebo také Paradise) v Tulumu na Mayské riviéře (mapa). Milovníci šnorchlování uvítají atraktivní korálové útesy v blízkém okolí. Průměrná roční teplota v této části Mexika je 20 °C.

Playa Paraiso

Mezi nejlepší pláže patří i Elafonisi

Které další pláže považují profesionálové z oblasti cestovního ruchu za nejlepší na světě? Jen namátkou – Hidden Beach (mapa) v Mexiku, Maya Bay (mapa) v Thajsku, Muri Beach (mapa) na Cookových ostrovech, Half Moon Bay (mapa) na ostrově Antigua, Reynisfjara Beach (mapa) na Islandu, Flamenco Beach (mapa) v Portoriku či Elafonisi (mapa) v regionu Chania na západě řeckého ostrova Kréta.

Elafonisi na Krétě