Zkrátit cestu po evropské silnici E6, která spojuje sever Norska s jihozápadem Švédska a Dánskem – to je hlavní funkce mostu Hålogaland. Ten byl 9. prosince 2018 otevřen v Norsku, konkrétně u přístavního města Narvik. Jedná se o nejdelší visutý most za polárním kruhem a o druhý nejdelší v zemi.

Někoho možná překvapí informace, že jej stavěli Číňané. Přesněji řečeno – hlavním zhotovitelem byla čínská firma Sichuan Road and Bridge Group (SRBG), která soutěž na zakázku vyhrála v roce 2013. Na stavbě se podílely partnerské firmy, díly mostu se vyráběly na čtyřech různých místech v Číně.

most Hålogaland

Most Hålogaland stál přes dvě miliardy

Slavnostní otevření mostu Hålogaland (mapa), který měří 1533 metrů, bylo významnou událostí. Navzdory velmi mrazivým teplotám se dostavily davy místních. Zásluhu čínských firem při ceremoniálu ocenila norská premiérka Erna Solbergová, účastnil se ho i čínský velvyslanec v Norsku Wang Min. „Otevření mostu Hålogaland je velkou událostí ve vztazích Číny a Norska a důležitým krokem ve společné snaze budovat novodobou Hedvábnou stezku,“ komentoval Wang.

Realizace mostu Hålogaland vyšla na více než dvě miliardy korun. Financoval ho stát, část nákladů pokrylo mýtné vybrané v jiných částech země. Jestliže se v budoucnu ocitnete v blízkosti Narviku, nezapomeňte ho navštívit. Je to nejseverněji položené město v Norsku, které je napojeno na železniční síť (byť švédskou), a v místním přístavu můžete spatřit obrovské lodě převážející železnou rudu, těženou v okolí švédského města Kiruna.

Narvik Norsko