Jako multifunkční kulturní prostor slouží centrální knihovna Oodi, kterou nedávno otevřeli ve finské metropoli Helsinky. Hlavním cílem tohoto nápaditého komplexu je nabídnout lidem místo k setkávání v moderním kulturním prostředí a ve společnosti 100 000 svazků knih.

Knihovna Oodi (mapa) byla zprovozněna v rámci oslav stého výročí samostatnosti země. Její realizace vyšla na 98 milionů eur, tedy zhruba 2,5 miliardy korun. Obří budova stojí přímo naproti parlamentu a její podobu navrhli architekti ze společnosti ALA Architects. Mimochodem – Oodi v češtině znamená „óda”.

knihovna Oodi v Helsinkách

Ve druhém patře dokonce rostou stromy

Knihovna má zvlněnou fasádu obloženou smrkovým dřevem a velká část její plochy je prosklená. Má tři podlaží, každé má specifickou atmosféru. Přízemí reflektuje rychlý životní styl a tomu odpovídá jeho návrh umožňující rychlé přestavění interiéru podle aktuální potřeby a způsobu využití. Je tu prostorné lobby pro společenské události, informační tabule, místo k odevzdání zapůjčených knih a kavárna. Nechybí ani kino a víceúčelová hala, přičemž obě zařízení lze buďto uzavřít pro pořádání soukromých akcí, anebo naopak plně otevřít a propojit s lobby.

V prvním patře mohou návštěvníci využít špičkově vybavené dílny s 3D tiskárnami a laserovými řezačkami a také hudební či nahrávací i filmová studia. Ráj knihomolů čeká návštěvníky ve druhém patře. I zde je kavárna a kromě jiného rovněž devět živých stromů.

knihovna Oodi v Helsinkách

Oodi lze navštívit i o víkendu

Knihovna Oodi se pyšní skvělou akustikou. Ta umožňuje pořádání koncertů nebo hlasitou filmovou produkci v přízemí, aniž by hluk doléhal do druhého patra a rušil čtenáře například při studiu. Zajímavé je i uspořádání knihovny. Dětské oddělení je totiž součástí půjčovny pro dospělé.

Při obsluze knižních sbírek i při zacházení s knihami a jejich evidencí jsou hojně využíváni roboti. Zejména proto, aby se lidští pracovníci mohli návštěvníkům věnovat osobně. Knihovna Oodi má otevřeno každý den – pondělí až pátek od 8:00 do 22:00, sobota a neděle od 10:00 do 20:00.

„Oodi symbolizuje základní hodnoty naší společnosti, jimiž jsou vzdělávání, kultura, rovnost a otevřenost. Propagace těchto hodnot je obzvláště důležitá v současné době, pro niž je příznačná nejistota. Oodi stojí pevně na straně naší obrany demokracie,” pronesl při zahajovacím ceremoniálu starosta Helsinek Jan Vapaavuori.

knihovna Oodi v Helsinkách