Návštěvnická restrikce, zavedená na jaře roku 2018, příliš nepomohla! Spočívala v tom, že platnost vstupenky do areálu slavného mauzolea Tádž Mahal byla omezena na tři hodiny. Ani to však neodradilo davy turistů! Proto se vláda odhodlala k radikálnějšímu kroku a vstupné do památky, která je považována za symbol Indie, zdražila o 400 procent. Opatření se zatím týká pouze domácích návštěvníků.

„Chceme, aby lidé platili více. Sníží to počet návštěvníků mauzolea alespoň o patnáct až dvacet procent a zvýší to příjmy nutné pro údržbu,“ vysvětlil mluvčí Indické archeologické společnosti, která má na starosti péči o památky. Mimochodem – Tádž Mahal nechal v 17. století postavit vládce Šáhdžahán na památku své manželky Mumtáz Mahal, jež zemřela při porodu čtrnáctého dítěte.

Tádž Mahal chtějí vidět zkrátka všichni

Tádž Mahal berou místní i zahraniční turisté mnoho let doslova útokem. O víkendech během hlavní sezóny se dokonce stávalo, že jej navštívilo až 70 tisíc lidí během jediného dne. A proč vstupné zdražili právě Indům? Vysvětlení je nasnadě – tvoří většinu návštěvníků!

Na druhou stranu – vstupné pro indické občany do komplexu, který je od roku 1983 pod ochranou organizace UNESCO, se sice zvýšilo o 400 procent, ve skutečnosti však nejde o závratnou sumu. Místní aktuálně zaplatí 250 rupií (78 Kč). Zahraniční turisté musejí z peněženky vytáhnout podstatně více – 1100 rupií (345 korun).

Tádž Mahal

Vstupné je vyšší kvůli mramoru

A proč vlastně indická vláda touží po tom, aby Tádž Mahal (Taj Mahal) v Ágře navštěvovalo méně lidí? O tom jsme již informovali ZDE. Památka, jež byla v roce 2007 zařazena mezi 7 nových divů světa, je v ohrožení! Velký počet turistů má na stav mauzolea neblahý vliv. V kombinaci se smogem vznikají škody na bílém mramoru, přesněji řečeno – žloutne.

Mauzoleum ohrožuje taktéž hmyz, který přitahují splašky v blízké řece Jamuna. Svým trusem totiž znečišťuje hrobku a barví ji do zelena. Vláda dělá pro nápravu, co se dá. Například v minulosti uzavřela tisíce továren v okolí Tádž Mahalu. Kvůli obavě z poškození významné památky indické úřady také zakázaly lidem žijícím v této oblasti topit kravským trusem.

Tádž Mahal

Výhrůžek soudu se úřady zalekly

V uplynulých letech byl mramor opakovaně čištěn tak, že byl Tádž Mahal (mapa) obalen bahnem. To do sebe vstřebává nahromaděné nečistoty a po několika týdnech se spláchne i s nimi. V červenci 2018 indický nejvyšší soud pohrozil, že památník nechá zavřít nebo dokonce strhnout, pokud ho úřady nedokážou ochránit před chátráním. Soud rovněž vyzval, aby se úřady o Tádž Mahalu poradily s mezinárodními odborníky a urychlily restaurátorské práce.

Nám nezbývá než doufat, že vstupné pro zahraniční turisty nebude extrémně navýšeno! Láká vás podívat se do Indie? Výběr nejvýhodnějších a nejzajímavějších zájezdů naleznete ZDE.