Nejvýraznější a nezaměnitelnou turistickou atrakcí oblíbeného ostrovního státu Malta vždy bylo Azurové okno (Azure Window). Ve středu 8. března 2017 se bohužel propadlo do moře, jelikož nevydrželo nápor při silných bouřích. V budoucnu jej však možná nahradí Heart of Malta neboli Srdce Malty! Jde o unikátní projekt úspěšného ruského architekta Svetozara Andreeva, který dosud navrhnul už celou řadu zajímavých staveb.

Konkrétně by se mělo jednat o stejně velký ocelový oblouk s velmi lesklým povrchem, vytvářejícím atraktivní zrcadlový efekt na mořské hladině. Zatím ovšem není jisté, zda Heart of Malta skutečně vznikne. Takové zásadní rozhodnutí zkrátka nelze udělat ze dne na den…

Azure Window neboli Azurové okno

Návštěvníci mohou obdivovat umělecká díla

„Bude to perfektní monument a symbol spojení modernity a přírody, času a historie, ale také houževnatosti lidské duše,“ prohlásil Andreev, jenž na pozoruhodném projektu Heart of Malta spolupracuje se zkušenou kolegyní Elenou Britanishskayou.

Ocelová obdoba Azurového okna přitom nemá plnit pouze estetickou funkci. Uvnitř konstrukce se totiž budou pořádat výstavy, dokonce hned na pěti patrech. Konkrétně na cca 5 000 čtverečních metrech, což není zrovna málo…

Lokální list nedávno vyhlásil anketu, díky níž místní mohli dát jednoznačně najevo, zda se jim projekt Heart of Malta zamlouvá, či naopak. Jak to dopadlo? Obyvatelé se vyslovili spíše pro — kladně hlasovalo 68 procent. Proti návrhu, který prý zcela zničí ostrov Gozo, kde se žalostné torzo Azurového okna nalézá, se postavilo 32 procent hlasujících.

Heart of Malta neboli Srdce Malty

Heart of Malta prý přírodu nenaruší

Architekt a designer Svetozar Andreev média i veřejnost ubezpečil, že ke stavbě oblouku Heart of Malta by byly použity nejmodernější materiály a techniky. A to nejen z oblasti architektury, ale například i stavby lodí. To proto, aby byl zachován přirozený řád celé pobřežní oblasti.

Azurové okno (mapa), respektive jeho aktuální pozůstatek, se totiž nachází v lokalitě mořské biosférické rezervace. Více informací o něm se dozvíte v jednom z našich starších článků (ZDE).

Heart of Malta neboli Srdce Malty