Jezdíte rádi do Chorvatska, respektive do zemí, které byly kdysi součástí dnes už neexistující Jugoslávie? Pak možná víte, že když dostanete chuť na sladké, můžete si v cukrárně, kavárně či restauraci objednat zákusek jménem Bajadera neboli Bajadere. Tento název zřejmě znáte i v jiné souvislosti. Jedná se taktéž o operetu od Emmericha Kálmána, dále o slavný balet, pojednávající o indické chrámové tanečnici, i o vojenskou operaci z roku 1942. My však zůstaneme u oblíbeného dezertu, který lze v různých obdobách sehnat i v České republice.

Je velice chutný, složitě vypadající, jeho příprava je ovšem velmi snadná. A dokonce ani nemusíte zapínat troubu. Tedy v případě, že se rozhodnete udělat si ho doma sami.

Bajadera vám osladí život nejen během dovolené

Bajadera je v Chorvatsku, ale i v dalších zemích známá taktéž ve formě baleného vrstveného nugátu. Je k dostání v obchodech a obsahuje mandle či lískové nebo vlašské ořechy. Ale mnohem větší tradici má stejnojmenný dort!

Bajadera neboli Bajadere

Patří k tomu nejlepšímu, co vám v rámci sladkostí může Chorvatsko a okolní země nabídnout. Poněvadž se hodí rovněž na vánoční stůl či k jiným slavnostním příležitostem, neváhejte s jeho přípravou. Pomoct vám mohou i děti, máte-li nějaké doma…

Recept pro celou rodinu

Není nutné dělat kulatý dort, praktické jsou menší kostky. Co takhle třeba 30 kusů? K přípravě české verze nepečeného dezertu Bajadera budete potřebovat následující ingredience:

Cukr krystal          200 gramů

Mleté ořechy          150 gramů

Rozemleté máslové sušenky     250 gramů

Máslo          170 gramů

Čokoláda na vaření          2x 100 gramů

Olej          1 lžíce

Voda          10 lžic

Příprava:

Vodu s cukrem vařte v hrnci, dokud se cukr zcela nerozpustí.

Přidejte máslo, hrnec sundejte ze sporáku. Míchejte až do rozpuštění másla.

Přidejte mleté ořechy a sušenky a míchejte – musí vzniknout celistvé těsto.

To pak rozdělte na dvě části.

100 gramů čokolády rozehřejte ve vodní lázni a přidejte do jedné části těsta.

Na tác nebo na plech položte pečicí papír. Potřete ho tukem, položte čokoládovou část těsta a rukama ji vytvarujte do čtverce nebo obdélníku. V rozích si pomozte nožem, aby těsto mělo rovné okraje.

Na první těsto položte druhé, světlé, a vytvarujte ho stejným způsobem.

Vrchní těsto přelijte polevou připravenou z rozpuštěné čokolády (100 gramů) a oleje.

Hotový dezert Bajadera pak dejte nejméně na 24 hodin do ledničky.

Posléze výtvor nakrájejte na kostky a můžete podávat.

Přejeme dobrou chuť!

Bajadera neboli Bajadere