Tisíc japonských jenů, tedy přibližně 200 Kč, bude muset zaplatit každý, kdo opustí Japonsko. V zemi vycházejícího slunce byla totiž 7. ledna 2019 zavedena tzv. odjezdová daň. Vybrané peníze mají být využity na vylepšení turistické infrastruktury, například na hotelové kapacity a podobně.

Bájná hora Fudži, metropole Tokio či pláž Chichibugahama na ostrově Šikoku – tato a další místa lákají turisty z celého světa. Pobyt v Japonsku se jim od nynějška nepatrně prodraží…

Odjezdová daň přispěje k urychlení imigračních kontrol

Není divu, že chce Japonsko „skásnout“ turisty o více peněz. V roce 2018 zemi vycházejícího slunce navštívilo rekordních 30 milionů cizinců! Většina z nich byla z Asie, zejména z Číny, Jižní Koreje a Tchaj-wanu. Do roku 2020, kdy se v Japonsku budou konat olympijské hry, by měl počet turistů stoupnout o dalších 10 milionů.

Odjezdová daň platí v Japonsku od 7. ledna 2019

Japonská vláda předpokládá, že by na dani mohla každým rokem vydělat až 50 miliard jenů, v přepočtu 10,2 miliard korun. Finance by měly být investovány tam, kde je to potřebné. Kromě navýšení hotelových kapacit rovněž na urychlení procesu při imigrační kontrole na letišti nebo na propagaci méně známých turistických cílů.

Odjezdová daň se váže k letence či lodnímu lístku a zaplatí ji úplně každý bez ohledu na národnost. Výjimkou jsou pouze děti do dvou let. Uplatňují ji také Čína, Kostarika, Libanon, Mexiko či Švédsko.