Sochy patří už odpradávna mezi ceněná a uznávaná umělecká díla. Znázorňovaly bohy, krále, slavné osobnosti. Často byly vztyčeny na počest vítězství v bitvě. Socha Davida, přemožitele obra Goliáše, od Michelangela je asi nejslavnější na světě. V moderní době tvůrci už nepoužívají jen kámen jako kdysi a i náměty jsou velmi různorodé. U některých soch si člověk musí přečíst název, aby pochopil, co nebo koho zobrazují. Fantazii se prostě meze nekladou. Nyní vám představíme nejbizarnější sochy světa, respektive alespoň některé z nich…

1/ Apeninský kolos, Itálie

Znalci řadí mezi moderní umění (a zároveň nejbizarnější sochy světa) pro netradiční pojetí i plastiku zvanou Apeninský kolos z roku 1580! Obří velikost a místy až surrealistické pojetí, znázorňující pouto k přírodě, z ní dělá unikát. Působí monumentálně, vypadá, jako by vyrůstala z jezírka. Nalézá se 11 km od Florencie v parku Pratolino (mapa). Vytvořil ji italský sochař Giambologna. Zprvu byla obklopena dalšími sochami. Ty se nedochovaly. Pozemek koupil ruský kníže Demidoff, postavil tam vilu nesoucí jeho jméno.

Apeninský kolos v parku Pratolino

2/ Pomník anonymního přechodu, Polsko

Fascinující sousoší je ve Wroclavi, na křižovatce ulic Piłsudskiego a Świdnická (mapa). Zobrazuje 14 postav v životní velikosti – mužů, žen i dětí bořících se do země nebo z ní vystupujících. Tvůrce Jerzy Kalina je odlil z bronzu. Symbolizují vyhlášení stanného práva dne 13. prosince 1981 generálem Wojciechem Jaruzelskim z obavy před svržením komunistického režimu. Má název Pomník anonymního přechodu (Pomnik Anonimowego Przechodnia). Byl odhalen o 24 let později, úmyslně v noci, kvůli atmosféře strachu.

Pomník anonymního přechodu

3/ Boty na břehu Dunaje, Maďarsko

I třetí sousoší (Shoes on the Danube Bank) má souvislost s diktaturou, tentokrát nacistickou. Najdeme ho na úbočí dunajské promenády v Budapešti. Evokuje událost, kdy zde byly v letech 1944 až 1945 popraveny tisíce lidí, převážně židovského původu. Před exekucí si vždy museli zout boty a sundat oblečení. Nápad filmového režiséra Cana Togaye zrealizoval sochař Gyula Pauer. Na nábřeží rozmístil šedesát párů bot ze železa (mapa). Za nimi je 40 m dlouhá a 70 cm vysoká kamenná lavička. Plaketa v maďarštině, angličtině a hebrejštině na třech místech připomíná hrůzné události.

Boty na břehu Dunaje

4/ Le Grand Van Gogh, Francie

Na poslední exkurzi po starém kontinentu se vydáme do Mekky umělců, tedy do Francie, konkrétně do Marseille. Tam stojí socha Le Grand Van Gogh (mapa) od Bruna Catalana. Tento svérázný umělec ji zasvětil fenomenálnímu malíři. Jinak všechna jeho díla, řadící se mezi nejbizarnější sochy světa, mají stejný námět i zpracování. Jde pokaždé o cestovatele. Má zavazadlo – kufr, batoh atd. A vždy mu schází nějaká část těla (jako by ho opustila či ho někdo přetrhnul). Ta je úmyslně zvolena tak, aby netypický průzor skýtal zajímavý výhled. Působí interesantním dojmem a města o ně mají velký zájem…

Le Grand Van Gogh

5/ Mustangové v Las Colinas, USA

K dalšímu neobvyklému sousoší se už musíme vydat za oceán, konkrétně do města Las Colinas v Texasu. Představuje stádo divokých mustangů, jak uhání nádrží a voda jim stříká od kopyt (mapa). Celek působí impozantně (rozkládá se na 300 m²), autorem je Robert Glen. Ten má v tomto městě „své“ muzeum, kde jsou vystaveny jeho další exponáty. Na záměr ztvárnit divoké koně v běhu ho přivedla skutečnost, že kdysi se tímto územím proháněla stáda čítající stovky kusů. Pak je vyhubili běloši, aby indiáni, co je jen zkrotili, neměli na čem jezdit.

Mustangové v Las Colinas

6/ Hnaný dobytek, USA

Podobný nápad dostal Robert Summers, umělec pocházející také z Texasu. V Dallasu pro změnu odlil z bronzu 49 býků. Vstupují do potoka a zpovzdáli sledují pohyby stáda tři kovbojové. Scéna je rozmístěna podél stezky Shawnee (mapa) využívané v devatenáctém století pro hon dobytka.

Hnaný dobytek

7/ Bořící se knihovna, Austrálie

Kvůli zhlédnutí posledního ze zmíněných artefaktů je potřeba navštívit australské velkoměsto Melbourne. Na ulici Swanston (mapa) je instalován spíš architektonický fragment než socha. Autor Petrus Spronk jím symbolizuje pád civilizace, minulosti a současnosti. Jde o budovu knihovny. Ta se propadá do země, je z ní vidět jen kus střechy. Umělecké dílo s názvem Sinking Building Outside State Library bylo odhaleno 12. ledna 1993 a stalo se atrakcí.

Bořící se knihovna

Nejbizarnější sochy světa jsou i v Česku

Dokonce i zahraniční novináři často řadí mezi nejbizarnější sochy světa tu, co visí vysoko nad zemí v Husově ulici v Praze (mapa). Jmenuje se Viselec a jejím autorem je David Černý. Dvoumetrové dílo pochází z roku 1997 a údajně představuje Sigmunda Freuda. Viselec neboli Zavěšený muž se proslavil i díky svým „výletům“ do zahraničí. V roce 1999 shlížel ze stockholmského Muzea moderního umění na výstavu výtvarného umění z bývalých komunistických zemí Evropy.

V létě 2007 socha visela ve Spojených státech, konkrétně v Chicagu. Na jaře následujícího roku se přesunula do michiganského města Grand Rapids… Do kategorie Nejbizarnější sochy světa bezesporu patří i další díla Davida Černého. A nejen ta! Značná část veřejnosti se shoduje na tom, že nejnovějším bizarním počinem je ostravská socha zpěvačky Věry Špinarové (mapa) od Davida Moješčíka…

Mezi nejbizarnější sochy světa se řadí i Viselec