Počet příznivců lyžování na běžkách stále stoupá. Díky moderním materiálům se navíc zlepšily vlastnosti skluznice. Mezi důvody zvýšeného zájmu patří neexistující fronty na svezení. Mnohé tratě jsou zdarma, jiné placené, ale nesrovnatelně méně než vleky. Navíc jízdou se dá slušně zhubnout. I krásy krajiny lze vychutnat intenzivněji než u rychlého sešupu z kopce. Hodně běžkařů jezdí do zahraničí. Nejen kvůli stálé sněhové pokrývce, ale také za vždy pečlivě upraveným terénem. Kdo se nechce trmácet moc daleko, zamíří do střediska Mitterdorf na Šumavě, jen kousek za hranicemi s Německem.

Nefouká tady nepříjemný vítr jako v naší, o něco drsnější části. Trasy vedou romantickým prostředím mezi stromy. Měří celkem 25 km, je jich šest, nejdelší má 5 km. Vedou systémem koleček. Běžkař jimi projíždí podle své kondice.

Mitterdorf

Mitterdorf se zavděčí také dětem

Hodí se spíš pro sportovce než pro začátečníky. Ti ale nemají problém – trasy jsou široké, rychlejší je bez potíží objedou. Navíc tu platí značky jako na sjezdovkách (modrá, červená, černá). Vyjet lze nejen ze střediska Mitterdorf (mapa), ale i z obcí Philippsreuth či Vorderfirmiansreut.

Jsou zde i desítky kilometrů cest pro pěší turistiku. Nikdo nemusí mít obavy, že by se zabořil hluboko do závěje, pokud nesejde ze značené cesty. Na všech se dá jít bez problémů. Sníh je projetý skútrem, nebo – tam, kam se nedostane – pečlivě prošlapaný. Stačí obout teplé boty a vyrazit dle libosti.

Někde bývá výšlap dost namáhavý, hlavně u stoupání po úbočí na vrchol. Výhled na krásně zasněžené pláně stojí za to. Navíc cestou se dá narazit na stylové vesnice, vypadají jako z pohádky. Ve větších nescházejí restaurace, kde lze po námaze doplnit kalorie…

Mitterdorf v Německu nabízí pochopitelně i bohaté možnosti sjezdového lyžování, včetně večerního. Je tu rovněž dětský lyžařský cirkus s mnoha atrakcemi (dospělí platí 9 €, děti 6 €) či sáňkařská dráha (5 €/2 hodiny).

Mitterdorf

Seiser Alm se těší vynikajícímu hodnocení

Druhý tip na běžky se nachází o něco dále, jde o náhorní plošinu Seiser Alm (neboli Alpe di Siusi) v Jižním Tyrolsku. Je zde dokonalé prostředí pro rekreační běhání na lyžích a navíc lze současně obdivovat monumentální štíty Dolomit.

Trasy se vzájemně proplétají, kříží. Nevedou po hřebenech, údolích, ale většinou po loukách. Někdy lze použít módní „bruslení“, jinde se spolehnout na „klasiku“. Právě tato variabilita je pro mnohé běžkaře přitažlivá. Cesta na mapě vypadá jako sluneční paprsky.

I zde je pochopitelně řada sjezdovek (ale o těch dnes není řeč) a také se dá jít na hezkou pěší vycházku. Atraktivní bývá (hlavně pro děti) výlet na sněžnicích. O tom, že návštěvník nebude litovat, svědčí skutečnost, že se Seiser Alm v Itálii pravidelně řadí mezi TOP 5 nejvíc doporučovaných středisek.

Seiser Alm neboli Alpe di Siusi

Tím, že trasy vedou po loukách, není nikde problém s prostorem. Seiser Alm (mapa) je pak jedna z oblastí s největší jistotou sněhu v Jižním Tyrolsku. Od prosince do dubna se mohou milovníci zimních sportů těšit na mírné svahy, perfektně upravené stopy a zimní turistické stezky. Po sportování lákají zdejší restaurace na gastronomické zážitky, častá je směs jídel italských a rakouských. Některé – jako prejt, jitrnice, klobásy – dobře známe, ale i italské pokrmy jsou velmi chutné.

Seiser Alm neboli Alpe di Siusi