Chytněte mi guerézu – román s tímto názvem vyšel v roce 1972. Populární spisovatel a zoolog Gerald Durrell jeho prostřednictvím upozornil na jedno z nejohroženějších zvířat světa. Konkrétně na opici zvanou Piliocolobus kirkii, česky gueréza zanzibarská.

Durrellovy knihy o zvířatech se staly velice populárními. Humornou formou líčil své zážitky při jejich odchytu, aby je pak mohl umístit do své zoo na ostrově Jersey (mapa). Zahrada byla zaměřená právě na chov vymírajících druhů. Kvůli nim byl ochoten procestovat celý svět.

spisovatel a zoolog Gerald Durell

Jejím domovem je ostrov Unguja

A právě jeho díla mu pomáhala výpravy částečně financovat. Kniha Chytněte mi guerézu patří mezi ty nejvydařenější i nejprodávanější. Už v době, kdy ji psal, patřila gueréza zanzibarská mezi nejvzácnější primáty světa. Takže není divu, že po ní tolik toužil.

Bohužel, i když je přísně chráněna zákonem, její populace i nadále klesá. Odhaduje se, že v současnosti ve volné přírodě žije posledních 1400 těchto unikátních tvorů. A to jenom na ostrově Unguja v souostroví Zanzibar (druhým ostrovem je Pemba).

Zanzibar je autonomní stát, spadá pod Tanzanii, poblíž které leží. Jeho význam byl pro mořeplavce asi i přes miniaturní rozlohu (Unguja má 1658 km², Pemba 984 km²) důležitý. Postupně ho totiž kolonizovali Arabové, Peršané, Portugalci, Britové, silný vliv tu měli i Němci.

Zanzibar

Co má gueréza zanzibarská společného se skupinou Queen?

Přestože hlavním tématem článku je gueréza zanzibarská, nelze nezmínit, že Zanzibar (mapa) je rodištěm legendárního zakladatele skupiny Queen, Freddieho Mercuryho. Film o něm – Bohemian Rhapsody – ostatně zabodoval v našich kinech. A právě díky Mercuryho fanouškům došlo na Zanzibaru k rozvinutí turismu. Dnes Zanzibar patří s pěstováním palmy Raffia a koření (nejvíc hřebíček, muškátový oříšek, pepř a skořice) k ekonomickým tahounům.

Ale zpět k opici! Gueréza zanzibarská žije v tlupách po 30 až 50 kusech. V nich jsou zpravidla zastoupeni – maximálně – čtyři samci. Váží 9 až 13 kg a měří od 45 do 72 centimetrů. I když jsou v menšině a převažují samice a mláďata, jejich úloha při zachování rodu je logicky nezastupitelná. Všechny guerézy na ostrově mají jeden rys společný, chybí jim palec. Díky tomu vznikl i jejich latinský název Piliocolobus kirkii – colobus totiž znamená zakrnělý, zmrzačený…

gueréza zanzibarská

Na spáleništi se cítí skvěle

Gueréza zanzibarská má typicky malou hlavu na dlouhém krku. Dále velmi dlouhé končetiny a ještě delší ocas a také různou barvu na jednotlivých částech těla. Od černé přes oranžovou, šedobílou, bílou až po červenohnědou. Rty a nosy mají růžové. Dřív byla tato zanzibarská opice považována za poddruh guerézy červené.

Pak přírodovědci přišli s objevem, že jde o endemický druh. Na ostrově Unguja žije v izolaci už více než 15 000 let. Je v podstatě starobylou formou stojící na počátku vývoje ostatních gueréz. Povahou jsou tyto opice společenské. Kdo se vydá na Zanzibar, může je snadno spatřit.

Gueréza zanzibarská se totiž lidí nebojí. Naopak se do jejich blízkosti často stahuje, zejména do míst, kde místní vaří jídlo na otevřeném ohni. Živočišné uhlí, které vzniká po jeho uhašení, totiž nutně potřebuje na podporu trávení. Proto ji lze často vidět také na spáleništích.

gueréza zanzibarská

S turisty si ráda hraje

Příčina tohoto zvláštního chování spočívá v tom, že žaludky těchto opic neumějí zpracovávat cukry. Gueréza zanzibarská se navíc často živí listy, které obsahují toxiny, dále výhonky, květy, semeny a nezralým ovocem. Krmení je pro ně nejen nutností, ale i zábavou. Začíná brzy ráno, kdy jsou slyšet hlasité výkřiky samců.

Jimi dávají ostatním pokyny k přesunu za další potravou. Handicapem, kvůli kterému nebývá gueréza zanzibarská obvykle chována v zoo (až na nadšence, jakým byl Gerald Durrell), je silný zápach. Kdo ho vydrží a neuteče, může zažít, jak se mu gueréza vyšplhá na rameno či hlavu a loudí pamlsky.

Nejvíc ji potěší nezralé ovoce. To jí chutná, ale je také jednou z příčin zmíněných problémů v trávicím ústrojí, jež neumí štěpit cukry. Jinak jsou tyto opice povahou velice hravé a turistů se nebojí. A pro ně je výjimečným zážitkem strávit s nimi nějaký čas během dovolené…

zanzibarská opice