Láká vás letní dovolená v Bulharsku? Pokud ano, musíte se nejdříve rozhodnout, které letiště zvolíte. První variantou je Burgas, v jehož blízkosti se nalézají například letoviska Slunečné pobřeží, Svatý Vlas, Nesebar, Sozopol a Primorsko. Variantou číslo dvě je Varna a nedaleké populární středisko Zlaté Písky. Jestliže se vypravíte právě tam, byla by věčná škoda vidět pouze letiště a hotelovou pláž. Určitě si udělejte výlet do centra města Varna, které je populární především mezi mladými lidmi.

Přes den se můžete vykoupat na prostorné městské pláži, vypravit se na nákupy či posedět v kavárně nebo restauraci. Ceny jsou tu stále poměrně nízké. Po setmění Varna nabízí pestrý noční život, navíc se zde konají různé festivaly, koncerty i divadelní představení.

pláž ve městě Varna

Odvážlivci mohou zkusit bungee jumping

Varna je – hned po Sofii a Plovdivu – třetím největším městem Bulharska. Ovšem když se omezíme na bulharské pobřeží Černého moře, tam v tomto ohledu drží primát. Přestože se jedná o moderní město, na své si přijdou i milovníci památek a nejrůznějších unikátů.

noční Varna

Tak například most Asparouhov je nejdelší v celé zemi. Měří dva kilometry a spojuje centrum města s rezidenčními čtvrtěmi Asparouhovo a Galata. Můžete si z něj skočit bungee jumping, který zde organizuje místní klub extrémních sportů.

most Asparouhov

Varna má tisíciletou historii, v místě dnešního přístavu kdysi bývala thrácká rybářská vesnice. Název pochází ze staré bulharštiny a má stejný význam jako thrácké Odessos, tedy „místo ležící u vody“. Ve 13. a 14. století byla Varna významným mezinárodním přístavem obchodujícím například s Benátkami a Janovem. V současnosti je zdejší přístav největším v Bulharsku, sídlí zde i vrchní velení bulharského námořnictva. Dámy tak mají šanci potkat urostlého fešáka v modro-bílém tričku…

přístav ve městě Varna

Děti spolehlivě zabaví delfíni

Ve městě Varna a jeho blízkém okolí je „rozeseto“ více než 150 kulturních a historických památek z nejrůznějších období. Mezi nejznámější patří římské lázně ze 2. století, katedrála Nanebevzetí Panny Marie z roku 1886 (viz úvodní snímek) a kostel sv. Athanasia z roku 1838.

římské lázně ve městě Varna

Nejeden turista ocení návštěvu planetária Mikuláše Koperníka, letního divadla, Muzea Černého moře či akvária. S dětmi lze vyrazit například do zoologické zahrady nebo delfinária. Vděčným fotografickým objektem je nepřehlédnutelná budova s všeříkajícím názvem Varna Opera Theater. Nehledě na to, že sem můžete „zajít za kulturou“…

Varna Opera Theater

Varna nadchne rovněž obřím muzeem

Nechybějí ani muzea včetně archeologického, sídlícího v neoklasicistní budově se žlutou fasádou. Na velké ploše (2150 m²) lze obdivovat exponáty z prehistorického období, stejně jako z doby bulharského národního obrození. Největším lákadlem je tzv. Zlato Varny, nejstarší zlatý poklad na světě, objevený v roce 1972 při vykopávkách nekropole. Zlaté a jiné předměty, datované do 5. tisíciletí před naším letopočtem, jsou vystaveny ve třech oddělených sálech.

archeologické muzeum ve městě Varna

Zejména během večerní procházky váš pohled přitáhne fontána na náměstí Red Square (mapa). Mimochodem – pokud máte rádi zmrzlinu, neváhejte si ji koupit na některém ze stánků. Zaplatíte nikoliv za kopeček, ale za skutečnou váhu, a především si skvěle pochutnáte!

fontána na Red Square

Zatímco v Praze turisté obdivují sochu sv. Václava na Václavském náměstí, ve městě Varna stojí více než osmimetrový mosazný pomník cara Kalojana. Součástí podstavce jsou fresky zobrazující výjevy z období jeho vlády, tedy z let 1196 až 1207.

pomník cara Kalojana ve městě Varna