Bulharské pobřeží Černého moře se v posledních několika letech stalo velmi oblíbenou letní destinací českých dovolenkářů. Důvodů je spousta – krátká doba letu, nízké ceny potravin, neustále se zlepšující úroveň služeb, písčité pláže včetně naturistických, spousta zeleně, památky, evropská kultura… Jedním z nejproslulejších a nejrušnějších přímořských letovisek v Bulharsku jsou Zlaté Písky, kde lze prožít pohodovou dovolenou. Na své si přijdou i ti, kteří hledají víc než jen koupání, opalování a hotelovou restauraci!

Zlaté Písky (mapa) se rozprostírají 25 km od mezinárodního letiště ve Varně. To od pražské Ruzyně dělí přibližně dvě hodiny strávené v oblacích. Co všechno lze v letovisku a jeho okolí zažít a spatřit?

letovisko Zlaté Písky

Zlaté Písky vás nebudou nudit ani v noci

Za svůj název vděčí komfortním – až 100 m širokým – plážím, pokrytým jemným zlatavým pískem. Ubytovat se lze v prostorných hotelových komplexech s all inclusive, případně jen s polopenzí. Tu ocení především ti, kteří chtějí trávit dny na vzdálenějších plážích nebo hodlají vyrážet na výlety. Přímo v letovisku Zlaté Písky turisty čekají ulice plné obchůdků, restaurací i stánků s vynikající zmrzlinou. A také bary, diskotéky a zábavní centra, kde to žije celou noc. Podobně jako na Slunečném pobřeží, vzdáleném 110 km. Tam pro změnu relaxují ti, co přiletí do Burgasu.

Ale zpět ke Golden Sands, což je anglický název Zlatých Písků. Hlavně školou povinní ocení atraktivní aquapark, ostatní zamíří na pláž, kde si pronajmou lehátko a slunečník. Někteří jedinci se raději uvelebí o kousek dál na dece či ručníku. Vstup do vody je pozvolný a tím pádem přijatelný pro všechny věkové kategorie. Spokojeni budou taktéž pánové. V Bulharsku pivo běžně vyjde na jedno až dvě eura, výjimkou jsou dražší podniky. Nízké ceny mají i ve večerkách a supermarketech, vaše peněženka „nezhubne“ ani v restauracích.

Zlaté Písky v Bulharsku

V nedaleké skále se ukrývá klášter

Okolí letoviska Zlaté Písky si zamilují ti, kteří vyhledávají klidnou přírodu a historické památky. Stačí přejít hlavní silnici, spojující turistické středisko s okolními pobřežními lokalitami, a ocitnete se v přírodní rezervaci. Ta je jako stvořená ke kratším i delším procházkám. Ze začátku cesta stoupá do kopce, občas nechybějí schody, později už je terén vyrovnanější. Lesy jsou tu listnaté, převážně habrové, s výrazným zastoupením jilmů, jasanů, dubů a dřínů. Možná dojdete až k prameni pitné vody, na jehož místě stojí kamenná Fontána sedmipočetníků.

přírodní rezervace Zlaté Písky

V jižní části rezervace se nachází skalní klášter Aladzha (Aladža), zvenku velmi nenápadný. Dovnitř se dostanete po přistavěnému schodišti, mohutné otvory jsou kryté převisy. Ve skále uvidíte prostorné místnosti v několika patrech. Sídlí v nich muzeum s výstavou předmětů, fotografií, modelů a nákresů původní podoby kláštera. Mniši ho obývali již v 5. století. O několik set metrů dál narazíte na jeskyňky zvané katakomby. Vstupné do areálu činí cca 60 Kč.

klášter Aladzha

Výlet do Kamenného lesa má příchuť tajemna

Budete-li trávit dovolenou v letovisku Zlaté Písky, byla by škoda vynechat prohlídku unikátu zvaného Pobiti Kamani (neboli Stone Forest, česky Kamenný les). Nejdříve se musíte dostat do Varny, odsud pokračujte 18 km na západ. Na území o rozloze 8×3 km stojí spousta vápencových sloupů nejrůznějších tvarů a velikostí, v sedmi velkých a několika menších skupinách. Na tom, jak vznikly, se vědci nedokážou jednoznačně shodnout. Zato v jednom jsou si jistí – nejedná se o dílo člověka. Kamenný les (mapa) patří od roku 1938 k prvním chráněným oblastem v Bulharsku. Zároveň je jediným místem v zemi, kde archeologové nalezli důkazy o lidském životě v mezolitu.

Kamenný les v Bulharsku

Výlet do Kamenného lesa lze spojit s návštěvou zmíněné Varny, třetího největšího bulharského města. Můžete se vykoupat na prostorné městské pláži, vypravit se na nákupy či posedět v kavárně nebo restauraci. Milovníci adrenalinu si rádi skočí bungee-jumping z mostu Asparouhov, nejdelšího v Bulharsku. Ve městě Varna (mapa) a jeho blízkém okolí se nalézá více než 150 kulturních a historických památek z nejrůznějších období.

Mezi nejznámější patří římské lázně z 2. století, katedrála Nanebevzetí Panny Marie z roku 1886 a kostel sv. Athanasia ze 13. století. Nejeden turista ocení návštěvu planetária Mikuláše Koperníka, letního divadla, Muzea Černého moře či akvária. S dětmi lze vyrazit do zoologické zahrady nebo delfinária. Nepřehlédnutelná je budova s všeříkajícím názvem Varna Opera Theater. Nechybějí ani muzea včetně archeologického.

Varna

Evksinograd překvapí nejen starým cedrem

Je vám to pořád málo? Velkou atrakcí je palác Evksinograd (mapa). V roce 1882 ho nechal postavit Alexandr Batenberský, první princ novodobého Bulharska osvobozeného z osmanské nadvlády. Původně se jmenoval Sandrovo podle italského jména Alesandro. O čtyři roky později byl odkoupen státem a stal se letním sídlem panovníků. Na přání manželky Ferdinanda Marie Luisy byl roku 1893 přejmenován na Evksinograd. I v současnosti je vládní budovou, kde se přijímají státní návštěvy a konají nejrůznější slavnostní akce a rauty. Je přístupný turistům, ale pouze v organizovaných skupinách a navíc v určité dny a hodiny.

Během prohlídky návštěvníci zhlédnou rozsáhlé zahrady, vinice, z nichž pocházejí špičková vína, dále botanickou zahradu či luxusní plážový areál. Množství stromů (cca 400 druhů) bylo přivezeno z Francie, severní Afriky, Jižní Ameriky a asijských zemí. Roste tu i více než 140 let starý himalájský cedr. V areálu spatříte také sluneční hodiny, které darovala anglická královna Ferdinandovi za záchranu svých lodí v Černém moři. Je tu i tunel, kterým se dá dojít až k centrálnímu bunkru, či monumentální bronzová socha boha Neptuna. K paláci se dostanete městskou hromadnou dopravou z Varny (cca 8 km) nebo z letoviska Zlaté Písky (cca 10 km).

Evksinograd