Několik kilometrů dlouhý ostrůvek Giftun leží v Rudém moři, asi 2 km od Hurghady, a patří k nově nabízeným lokalitám. Byl dlouho nepřístupný, sloužil totiž jako vojenský prostor. Přezdívku „egyptské Tahiti“ dostal zásluhou bílých pláží.

A také je díky nim už dlouho před přistáním dobře viditelný, doslova svítí. Nejde ale o písek, povrch je dílem moře, které ho vytvořilo z rozpadlých kousků mušlí a korálů. Takže je třeba počítat s tím, že je trochu víc hrubý. Ale to nikomu nevadí…

Pod vodou spatříte neuvěřitelnou nádheru

Na ostrov Giftun se jezdí z Hurghady na – alespoň zatím – jednodenní výlety, jež mají skvělou atmosféru. Jak díky němu, tak díky plavbě výletní lodí, kde se podává chutný oběd. Ten obvykle tvoří kuřecí maso, ryby, špagety, zelenina. Z příloh si lze vybrat rýži, hranolky, arabský chléb.

Většinou se vyjíždí brzy ráno, aby se do poledne vše stihlo. Pak už se turisté mohou věnovat buď opalování, nebo, což zvolí většina, pozorování krás světa pod mořem. Giftun je obklopen korálovým útesem. Tudíž u něj přistávají jen malé lodi.

Giftun

Na ně je nutné si přesednout. A následně si zvolit činnost podle zkušeností. Na výběr je šnorchlování, potápění s přístrojem nebo jen tak beze všeho. Kdo má dobré plíce, může pozorovat hemžení ryb. Jsou tu barakudy, ohromní rejnoci, želvy, ale i žraloci!

rejnok

Podle průvodců jsou neškodní, loví jen mořské živočichy. Potápět se dá do různé hloubky, zajímavé to je už tak 10 až 15 m pod hladinou. Dobrodruzi ovšem půjdou asi až na dno, kde jsou vraky lodí El Mina a Police Station. Ty mohou prozkoumat.

mořská želva

Poklad sice nenajdou, ale i tak jde o velký zážitek. Kontrast mezi rybami, nerušeně proplouvajícími kolem, a barevnou škálou korálů je pastvou pro oči. Pochopitelně je možné pobyt na ostrově Giftun (obvykle tak 2 až 4 hodiny) strávit jen koupáním a sluněním.

Rudé moře

Na Giftun si vemte opalovací krém

Výlet by se prodražil jen těm, co by se vydali popíjet do baru. Ceny silně připomínají drahotu, jsou až 4x vyšší. Kromě přírodních i podmořských krás tady vlastně nic není. Žádné atrakce, kvůli nim se sem nejezdí. Je třeba si vzít hodně silný opalovací krém.

Slunce praží velmi intenzivně. To, jak je Giftun (mapa) osamocený v moři, jeho paprsky ještě víc přitahuje. Teploty na ostrůvku dosahují mnohdy i více než 50 stupňů! A i za těch pár hodin zde strávených se lze slušně „přismahnout“.

Mahmya

Z pláží je za nejhezčí považována Mahmya. Posádka při zpáteční cestě dost často zamíří na volné moře, do míst, kde se vyskytují delfíni. Pohled na tato neobyčejně krásná a hravá zvířata je závěrečnou třešničkou na dortu…

delfíni v Rudém moři