Spojené arabské emiráty zkrátka musejí neustále překvapovat různými unikáty! V současnosti v dubajské čtvrti Al Sufouh vzniká věž Burj Jumeira (neboli Burdž Jumeira), která bude vysoká 550 metrů. Design mrakodrapu je inspirován písečnými dunami a oázami. Vzor nádvoří u paty věže designéři vytvořili podle otisku prstu dubajského panovníka, šejka Muhammada bin Rašída Al Maktúma.

Ten byl koncem ledna 2019 přítomen u zahájení přípravných prací. Podle investiční společnosti Dubai Holding, která věž Burj Jumeira staví, má být první fáze dokončena v roce 2023.

Burj Jumeira

Lidé v ní budou i bydlet

Symbolika monstrózní stavby, jež bude sloužit k rezidenčním a obchodním účelům, je velice bohatá. Na první pohled svým tvarem připomíná dvojici prvních lístků klíčící rostliny. Střechy nízkých budov obklopujících patu věže Burj Jumeira svým rozvlněným povrchem evokují duny v poušti.

Fasády věže budou pokrývat digitální displeje, které vzhled stavby přizpůsobí aktuálním slavnostem či jiným událostem. Nejmodernější technologie umožní proměnit rovněž interiérové plochy v plnohodnotné interaktivní displeje.

Vršek věže tvoří koruna, jež bude hostit události nejrůznějšího charakteru. Ve výšce 450 metrů nabídne Burj Jumeira zázemí pro rozličné aktivity. Chloubou jsou zejména tzv. sky-lounge a sky-restaurant umístěné v centrální prosklené části vršku věže, jež obě její poloviny propojuje.

věž Burj Jumeira

Burj Jumeira se zavděčí také sportovcům

Chybět nebude ani několik vyhlídkových podlaží, z nichž se návštěvníci pokochají pohledem na Dubaj, na moře a na nedaleký hotel Burj Al Arab ve tvaru plachetnice. Hlavní vyhlídka se současně stane základnou pro rozličné extrémní sporty. Přístupná bude výtahy s moderní digitální obrazovkou, jež hosty zabaví jedinečnými výhledy z věže. Za pár okamžiků vše spatří na vlastní oči.

Základna věže Burj Jumeira, znázorňující otisk šejkova prstu, je navržena tak, aby se mohla stát místem pro pořádání společenských, kulturních a uměleckých aktivit. Kromě toho zde vzniknou oddechové zóny, jako například fontány, terasovitý venkovní amfiteátr atd. Počítá se i s pořádáním světelných a ohňových show.

Burj Jumeira vizualizace